کد مطلب : 32388
94؛ سال رویایی بورس
سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۵۲
یک فعال بازار سرمایه عوامل افت بورس را تشریح کرد و سال 1394 را در صورت رفع ابهامات،سال رویایی برای بازار سرمایه دانست.
به گزارش حدیدنیوز،جمالی – مدیرعامل تامین سرمایه آرمان -در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، وضعیت فعلی بورس را مورد توجه قرار داد و گفت:بازار سرمایه بعد از کش و قوس هایی که در یکسال اخیر و تحت تاثیر عوامل کلان اقتصادی و سیاسی مانند تحریم، کاهش قیمت نفت،افزایش نرخ دلار و بهره مالکانه معادن داشت، افت کرد و به جایی رسید که عموم کارشناسان معتقدند که قیمت سهام شرکتها به قیمت های ارزنده ای رسیده است.

 
وی افزود: بنابراین بخشی از ابهامات بازار سرمایه برطرف شده و برخی همچون تکلیف شرکتهای پالایشگاهی، نرخ خوراک شرکتهای پتروشیمی، عدد دقیق بهره مالکانه معادن،تصویب نشدن بودجه 94 در مجلس و پرونده هسته ای با وجود خوش بینی های موجود همچنان نامعلوم است.

 
جمالی ادامه داد: بنابراین برطرف نشدن برخی ابهامات در کنار نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و نیاز سهامداران به تامین منابع مالی و نیز پایان سال مالی کارگزاران و تسویه اعتباری شرایطی را برای بازار سرمایه به وجود آورده و موجب افت قیمت‌ها و کاهش تقاضا شده است.

 
مدیر عامل تامین سرمایه آرمان سال 1394 را سال رویایی بازار سرمایه دانست و عنوان کرد: اعمال بخشی از سیاست‌های اقتصادی در داخل کشور و مشخص شدن مذاکرات هسته‌ای در کنار تعیین تکلیف بودجه و احتمال کاهش نیافتن قیمت نفت می تواند موجب افزایش قیمت ها در بورس شود.

 
جمالی در مورد علت روند منفی بورس با وجود کاهش حجم مبنا و برگزاری جسله وزیران اقتصادی با مسئولان بازار سرمایه، با بیان اینکه مسائل سیاسی و اقتصادی در تصمیمات فعالان بازار سرمایه اثرگذار است،گفت: در حال حاضر ابهاماتی نظیر سود بالای بانکی اجازه نمی دهد تا بورس رشد کند علاوه بر اینکه بازار سرمایه به نقطه ای رسیده است که با اظهار نظر یک مقام مسئول، سمت و سوی خود را تغییر نمی دهد.

 
وی یادآور شد:در شرایط فعلی پیشنهادات لازم برای بهبود شرایط به مجلس و دولت ارائه شده و باید منتظر ماند و دید که خروجی آن چه خواهد بود. البته دولت و مجلس متوجه دغدغه فعالان بازار سرمایه و آثار تصمیمات بر این بازار شده اند به طوری که در 2 ماه اخیر تصمیمات بهتری در این خصوص گرفته شده است که امیدواریم این تصمیمات تکمیل تر شده تا رشد سرمایه گذاری در کشور را شاهد باشیم.

Share/Save/Bookmark

جهت دريافت روزانه اخبار حديدنيوز، لطفا آدرس ايميل خود را وارد کنيد: