کد مطلب : 32397
کمبود ۳۰۰۰ مگاواتی برق در سال ۹۴
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۳۱
دو عضو سندیکای صنعت برق با اشاره به کمبود بیش از سه هزار مگاواتی برق برای تابستان سال ۱۳۹۴، اعلام کرد: به دلیل رکود در صنعت برق آهنگ و رشد نیروگاه سازی در کشور کند شده است.
به گزارش حدیدنیوز، حمیدرضا صالحی امروز در جمع خبرنگاران درباره دلایل افزایش واردات برق به ایران از سال آینده، گفت: در شرایط فعلی تراز تجارت برق ایران مثبت است به طوری که در کنار صادرات ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ مگاوات برق حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ مگاوات انرژی الکتریکی وارد کشور می شود.

 
این عضو سندیکای صنعت برق با اعلام اینکه سال آینده یک جهش جدید برق در کشور به ثبت خواهد رسید، تصریح کرد: بر این اساس احتمال افزایش ۴ تا ۸ درصدی رشد مصرف برق برای سال آینده وجود دارد.

 
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه پیش بینی‌ها نشان می دهد که برای تابستان سال آینده با ۶ هزار و ۸۰۰ مگاوات کسری و کمبود برق روبرو هستیم، بیان کرد: برای جبران این کسری عرضه برق برای سال ۹۴ در کنار احداث نیروگاه های جدید باید اقداماتی به منظور مدیریت مصرف برق به ویژه در سطح شبکه سراسری برق به وقوع بپیوندد.

 
صالحی با بیان اینکه با اجرای طرح های جدید بهینه سازی مصرف انرژی صرفا در سطح شبکه توزیع برق می توان معادل دو تا سه هزار مگاوات صرفه جویی انجام داد، تاکید کرد: این میزان صرفه جویی انرژی الکتریکی معادل هزینه ساخت چندین نیروگاه های جدید برق است.

 
عضو سندیکای صنعت برق با اعلام اینکه تا پایان فعالیت دولت هشتم ظرفیت تولید برق به ۳۹ هزار مگاوات و تعداد طرح های در دست ساخت نیروگاهی حدود ۱۷ هزار مگاوات بوده است، تبیین کرد: این در حالی است که تا پایان فعالیت دولت دهم ظرفیت تولید برق هر چند به ۷۳ هزار مگاوات رسید اما عملا طرح های در دست اقدام به حدود چهار هزار و ۸۰۰ مگاوات رسیده بود.

 
وی با یادآوری اینکه از مجموع ۶۸۰۰ مگاوات کسری و کمبود برق تا تابستان سال آینده صرفا ۳۸۰۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی وارد مدار می شود، خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر تابستان سال آینده با کسری حدود ۳۰۰۰ مگاواتی روبرو هستیم.

 
علیرضا کلاهی رئیس سندیکای صنعت برق هم امروز در این نشستی خبری با بیان اینکه خاموشی در تابستان سال آینده قطعی است، اظهار داشت: رکود فعلی در صنعت برق مهمترین عامل خاموشی های سال اینده به شمار می رود.

 
این مقام مسئول با یادآوری اینکه صنعت برق با وجود تحریم ها، محدودیت های بین المللی و مشکلاتی که برای آن وجود داشت با قدرت نسبت به تامین برق اقدام شده و تلاش کرد تا خاموشی نداشته باشیم، تصریح کرد: هم اکنون صنعت برق سه درصد از ناخالص تولید ملی را در اختیار دارد ولی با متوسط نرخ گمرکی ۲۰ درصد فعالیت می کند.

 
وی با تاکید بر اینکه با وجود آمارهایی که در زمینه صادرات غیر نفتی اعلام می شود ۹۰ درصد آن متعلق به میعانات گازی و نفتی، پتروشیمی و معدنی است و در سایر بخشها آنچنان رشدی نداشته ایم، اظهار داشت: مبارزه با رانت و ویژه خواری و تلاش برای شفاف سازی و کاهش فشار مالیاتی به بخش های مولد از جمله موضوعاتی است که باید در اتاق‌های بازرگانی مورد توجه قرار گیرد.

 
کلاهی با اشاره به رشد و جهش بالای اقتصادی در کشور همسایه ترکیه، بیان داشت: با دیدگاه های جدید اقتصادی در ترکیه از سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون، صادرات این کشور با رشد ۴۹ درصدی به ۱۶۱ میلیارد دلار در سال رسیده است اما در ایران، رویکردهای دولتی در راستای توسعه صادرات کشور نیست.

 
وی با یادآوری اینکه صادرات، مرگ و زندگی صنعت برق است پس اگر بخش دولتی شناسایی فرصت ها را برای توسعه صادرات کشور انجام نمی دهد، بخش خصوصی باید دست به کار شود که در رأس بخش خصوصی، اتاق بازرگانی است که تشکلی قدرتمند، با نفوذ در مناسبات سیاسی و تجاری و با بودجه مناسب است، خاطرنشان کرد: هیئت های تجاری باید با فعالیت قدرتمندتر اتاق بازرگانی، هدفمند تشکیل شوند نه اینکه دو هفته قبل از سفر اعلام شود هیئت بازرگانی ایران متشکل از همه حوزه های بازرگانی قرار است به کشوری سفر کند.

 
رئیس سندیکای صنعت برق در پایان با بیان اینکه متأسفانه خصوصی سازی ها در کشور ما واقعی نبوده است، تاکید کرد: تنها ۴ درصد خصوصی سازی های انجام گرفته به بخش خصوصی واقعی بوده است.

 

Share/Save/Bookmark

جهت دريافت روزانه اخبار حديدنيوز، لطفا آدرس ايميل خود را وارد کنيد: