تاریخ انتشار :يکشنبه ۱۲ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۰۰
فطرس بزرگترین و پهن پیکرترین پرنده ایرانی، با کارایی‌ و قابلیت‌های گسترده بوده که توسط متخصصان بومی ساخته شده و از دستاورد‌های مهم پهپادی کشور است.
اقتدار و امنیت| فطرس؛ فرشته نجات آسمان ایران
به گزارش حدید نیوز؛ جمهوری اسلامی ایران یکی از برترین طراحان و تولیدکنندگان انواع پهپادهای رزمی و شناسایی در سطح جهان است، با مقایسه روند تولید و سرعت پیشرفت دانش «پهپاد» در جهان، به این مهم دست می‌یابیم که تاریخ فعالیت در حوزه پهپاد در سطح جهان بیش از یک قرن سابقه دارد. 

در این میان ایران اسلامی تنها حدود ۳۵ سال در این حوزه راهبردی فعالیت داشته و به اذعان و اعتراف کارشناسان و صاحب نظران غربی، به یکی از قدرت‌های برتر پهپاد در جهان تبدیل شده است.

در این بررسی به وضوح می‌توان دریافت که دانش «پهپادی» ایران و سرعت پیشرفت کشورمان در حوزه پهپادها در مقایسه با روند تولید و پیشرفت این صنعت در کشورهای جهان نسبت قابل ملاحظه‌ای دارد و این سرعت پیشرفت توانسته است بسیاری از معادلات را در عرصه‌های مختلف به خصوص عرصه نظامی در شرایط منطقه و جهان تغییر دهد.
در این گزارش می‌خواهیم به تشریح ویژگی‌های پهپاد فطرس به عنوان غول پیکرترین پهپاد ایرانی بپردازیم.

پهپاد «فطرس»
«فطرس» از انواع پهپادهای شناسایی ساخت شرکت هسا زیرمجموعه سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع کشورمان است که در آبان ماه سال ۱۳۹۲ در مراسم سالگرد آزادسازی سوسنگرد در اصفهان رونمایی شد. 

«فطرس» نام فرشته‌ای است که خداوند متعال او را به یُمن میلاد باسعادت حضرت ثارالله شفا عنایت فرمود و لذا نام «فطرس» را بر روی پهن‌پیکرترین پهپاد کشور نهاده‌اند.

این پرنده بدون سرنشین بزرگترین و پهن پیکرترین پهپاد ساخت ایران است که با طول بال‌های به اندازه ۱۶ متر، مداومت پرواز در محدوده ۱۶ تا ۳۰ ساعت داشته و برد عملیاتی آن ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر تخمین زده می‌شود، البته این دو مورد بستگی به میزان و تعداد موشک‌هایی دارد که توسط «فطرس» حمل می‌شود و همچنین برد عبوری این پهپاد در حدود ۴۰۰۰ کیلومتر است.

برای حمل انواع موشک‌های هوا به زمین، کروز و راکت در این پهپاد دو جایگاه طراحی شده که موشک‌ها در آن قرار می‌گیرند و نیز سرعت این هواپیمای بدون سرنشین در حدود ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت اعلام شده است.

«فطرس» همچنین در داخل بدنه و بال‌های خود مجهز به مخازن سوخت با ظرفیت ۳۵۰ کیلوگرم بوده که قابلیت افزایش مقدار آن به ۴۵۰ کیلوگرم نیز وجود دارد.

«فطرس»؛ پهپادی با کارایی‌های گسترده
مراقبت از مرز‌های دریایی و خشکی، دیده بانی از خطوط لوله‌های نفتی، مخابراتی، کنترل ترافیک جاده ها، دیده بانی مناطق حادثه دیده در زلزله، آتش سوزی و سیل، محیط بانی برای حفاظت از محیط زیست و ارسال فیلم و عکس‌های دقیق در تمام طول مدت مأموریت از قابلیت‌های پهپاد «فطرس» است.

این پرنده می‌تواند بیش از یک روز در مسافت صد‌ها کیلومتر دورتر از مرز‌های آبی ایران برای زیرنظر داشتن تردد شناور‌های سطحی و زیرسطحی «نقشی که امروز بر عهده تعداد اندکی هواپیمای P-3F  وریون و ایران -۱۴۰ دریایی است» و نیز ارسال هشدار زودهنگام نسبت به آرایش ناوگان دشمن ایفای نقش کرده و در صورت لزوم دستکم از نظر اطلاعاتی به کمک ناوگروه‎‌های نیروی دریایی ارتش در شرق و غرب اقیانوس هند بشتابد.

این پهپاد همچنین توانایی فیلمبرداری و عکسبرداری هوایی و ارسال تصاویر به صورت زنده «بی‌درنگ یا Real time » و امکان ضبط  تصاویر در ایستگاه کنترل زمینی، توانایی برنامه‌‎ریزی رفت و برگشت، اجرای مأموریت به صورت رایانه‎‌ای با اتکا به خلبان خودکار و سامانه‎‌های ناوبری داخلی مانند GPS/INS و ارسال دائم اطلاعات پروازی را داراست.

اعتبارسنجی این پرنده بدون سرنشین در تخصصی‌ترین آزمایشگاه‌ها و مراکز تست در کشور با موفقیت صورت گرفته و تست‌های زمینی استاندارد بین‌المللی، در سرعت کم، متوسط و بالا و تست پروازی با موفقیت و فراتر از اهداف طراحی، حاصل شده است.

پس از پهپاد سریر، حماسه و شاهد -۱۲۹، فطرس چهارمین پهپاد با قابلیت رزمی و دومین پهپاد ارتفاع پروازی متوسط و برد بلند (MALE) معرفی شده است.

صنایع پهپادی ایران در این سال‌ها رشد فراوانی را داشته و اکنون حتی قدرت‌های نظامی دنیا نیز خواستار این پهپاد‌ها هستند و به نوعی آن‌ها نیز پذیرفته‌اند که ایران در این عرصه اکنون از برترین کشور‌های جهان محسوب می‌شود علی رغم آنکه تا چند دهه پیش شاید کسی باور نمی‌کرد که ایران در این عرصه از قدرت‌های جهانی محسوب شود.

امروزه نیز ایران اسلامی در ساخت انواع هواپیماهای بدون سرنشین اعم از رزمی، شناسایی و جنگالی با مأموریت‌های متعدد به پختگی کامل رسیده‌ و به فناوری‌های روز دنیا دست پیدا کرده‌ است که می‌توانیم براساس نیاز نیرو انواع پهپاد را تولید کنیم و در آینده، ساخت انواع پهپادهای دیگر را نیز در دستور کار داریم./ فارس

 

http://hadidnews.com/vdcdzk0s.yt0jj6a22y.html
نام شما
آدرس ايميل شما