کد مطلب : 22163
پیشنهاد موشکی روسیه به ایران+عکس
شنبه ۱ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۳۸
تلاش دولت روسیه برای متقاعد کردن ایران به پس گرفتن شکایتش بابت عدم تحویل «اس ۳۰۰» ادامه دارد. در این راستا، پس از آنکه ایران با درخواست های اولیه مسکو برای عدم ارجاع موضوع به مراجع بین المللی موافقت نکرد، اکنون روسیه پیشنهاد ارائه یک سامانه جایگزین را به جای «اس ۳۰۰» مطرح کرده است.
به گزارش حدیدنیوز به نقل از تابناک، تلاش دولت روسیه برای متقاعد کردن ایران به پس گرفتن شکایتش بابت عدم تحویل «اس ۳۰۰» ادامه دارد. در این راستا، پس از آنکه ایران با درخواست های اولیه مسکو برای عدم ارجاع موضوع به مراجع بین المللی موافقت نکرد، اکنون روسیه پیشنهاد ارائه یک سامانه جایگزین را به جای «اس ۳۰۰» مطرح کرده است.

روزنامه روسی «کومرسانت» خبر داده دولت روسیه برای جلوگیری از محکومیت خود به پرداخت جریمه ۴ میلیارد دلاری به ایران بابت عدم تحویل «اس ۳۰۰»، پیشنهاد ارائه یک سامانه دفاع هوای دیگر را به ایران داده است.

به نوشته این روزنامه، سامانه جدید پیشنهادی از سوی روسیه، «آنتِی- ۲۵۰۰، آکا اس- ۳۰۰ وی ام» (Antei-۲۵۰۰, aka S-۳۰۰VM) نام دارد که در میان مقامات ناتو به «اس ای- ۲۳ گلادیاتور» معروف است. کومرسانت مدعی است این خبر را از منابعی درصنایع تسلیحاتی روسیه دریافت کرده است.این روزنامه در معرفی سامانه موشکی مذکور می نویسد این سامانه دفاع موشکی قادر است به طور همزمان، ۲۴ پرنده نظامی را در برد ۲۰۰ کیلومتری هدف قرار داده و ۱۶ موشک بالیستیک را رهگیری نماید. کومرسانت همچنین مدعی است یک دیپلمات ایرانی به این روزنامه گفته مذاکره برای انعقاد این قرارداد، در جریان دیدار روز ۱ ژوئیه محمود احمدی نژاد از مسکو انجام خواهد گرفت.

اخبار مربوط به این پیشنهاد جدید در حالی مطرح می شود که بر اساس قرارداد ۸۰۰ میلیون دلاری سال ۲۰۰۷ میان ایران و روسیه، می بایست پنج سامانه موشکی از نوع «اس ۳۰۰» به ایران تحویل داده می شد.

با این حال در سال ۲۰۱۰، دیمیتری مدودیف، رئیس جمهور وقت روسیه به بهانه تحت تحریم بودن ایران از سوی شورای امنیت، این قرارداد را ملغی اعلام کرد. همین امر باعث شد ایران با مراجعه به دادگاه داوری بین المللی در ژنو، از روسیه درخواست غرامت ۴ میلیارد دلاری کند.

این اقدام ایران، تلاش های بسیاری را از سوی روسیه به دنبال داشت تا تهران از شکایت خود منصرف شود. از جمله این تلاش ها، می توان به پیشنهاد تحویل سامانه موشکی «تور» به عنوان جایگزین «اس ۳۰۰» اشاره کرد.

به هر حال، کومرسانت مدعی است «آنتی- ۲۵۰۰» می تواند جایگزین بهتری باشد. از دلایل این امر آن است که سامانه «اس ۳۰۰» ماهیتاً جهت استفاده نیروهای دفاع موشکی طراحی شده؛ در حالی که «آنتی- ۲۵۰۰» مورد استفاده نیروهای زمینی است و می تواند با توجه به نیروی زمینی وسیع ایران، مزیتی برای این کشور باشد.

روسیه پیش از این نیز سامانه «آنتی- ۲۵۰۰» را در دستور کار صادرات خود قرار داده؛ از جمله اوایل امسال که دو سامانه از این نوع را به ونزوئلا تحویل داد. هند و ترکیه نیز اکنون به عنوان خریداران بالقوه این سامانه مطرح هستند که البته هنوز قراردادی میان آن ها و روسیه به امضا نرسیده است.

Share/Save/Bookmark

جهت دريافت روزانه اخبار حديدنيوز، لطفا آدرس ايميل خود را وارد کنيد: