کد مطلب : 33121
ابراز خرسندی رئیس‌جمهور آرژانتین از نتایج همه‌پرسی یونان
دوشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۰
رئیس‌جمهور آرژانتین پس از اعلام نتایج همه‌پرسی یونان عنوان کرد که دموکراسی و کرامت با قاطعیت در این همه‌پرسی پیروز شدند.
ابراز خرسندی رئیس‌جمهور آرژانتین از نتایج همه‌پرسی یونان
به نقل از «ته‌لام»، «کریستینا فرناندز» رئیس‌جمهور آرژانتین شب گذشته از طریق صفحات اجتماعی ضمن اعلام رضایت خود از نتایج همه‌پرسی یونان، این رویداد را پیروزی قاطع دموکراسی و کرامت خواند.

«فرناندز» شب گذشته در صفحه اجتماعی توییتر خود نوشت: مردم یونان به شرایط سخت و خفت‌باری که می خواستند برای بازپس‌دهی بدهی‌های گزاف این کشور بر آنان تحمیل کنند «نه» گفتند.

مردم یونان روز گذشته با شرکت در یک همه‌پرسی شرایط پیشنهادی صندوق بین‌المللی پول و بانک مرکزی اروپا که تحت عنوان طرح نجات مالی بین‌المللی مطرح شده بود را قاطعانه رد کردند.

رئیس‌جمهور آرژانتین ضمن اشاره به شرایط مشابه یونان کنونی و آرژانتین در سال ۲۰۰۱ عنوان کرد که مردم آرژانتین شرایط یونان را به خوبی درک می‌کنند.

وی در ادامه گفت: نمی‌توان از کسی خواست که گواهی فوت خود را امضا کند؛ هنوز سخنانی که رئیس‌جمهور آرژانتین در سال ۲۰۰۳ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به زبان آورد، طنین انداز است: مردگان بدهی خود را پرداخت نمی‌کنند.

«فرناندز» همچنین ابراز امیدواری کرد که اروپا و رهبرانش پیام صندوق‌های رأی را دریافت کرده باشند.

آخرین نتایج شمارش آرای همه‌پرسی یونان نشان می‌دهد که بیش از ۶۱ درصد از رأی‌دهندگان یونانی به شرایط وام‌دهندگان اروپایی برای ادامه روند کمک مالی به آتن (پایتخت یونان) «نه» گفتند.

یونان بیش از ۳۶۰ میلیارد یورو بدهی خارجی دارد و کشورهای اروپایی تنها راه پرداخت این بدهی را اجرای سیاست‌های ریاضت اقتصادی و کاهش هزینه‌های عمومی دولت این کشور دانسته‌اند.

این در حالی است که دولت یونان عنوان می‌کند که اجرای سیاست‌های ریاضت اقتصادی در سال‌های گذشته هیچ کمکی به بازپرداخت بدهی‌های این کشور نکرده است.

هفته گذشته و پس از آن که دولت یونان و وام دهندگانش نتوانستند بر سر شرایط بازپرداخت وام‌ها به توافق برسند، دولت یونان تصمیم گرفت که پذیرش این شرایط را به همه‌پرسی بگذارد.

یونان از سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) دچار بحران اقتصادی است و تاکنون در ازای اجرای تدابیر ریاضتی، ۲۴۰ میلیارد یورو کمک مالی از وام‌ دهندگان بین‌المللی دریافت کرده است.

وام ‌دهندگان به یونان می‌گویند تا زمانی که این کشور اصلاحات مورد نظر آن‌ها را انجام ندهد ۷.۲میلیارد یوروی باقی مانده از وامی که به یونان قول داده بودند را پرداخت نخواهند کرد.

اگر یونان نتواند این وام را دریافت کند، قادر به پرداخت بدهی‌های خارجی نخواهد بود و از این رو مجبور به ترک اتحادیه اروپا می‌شود.


Share/Save/Bookmark

جهت دريافت روزانه اخبار حديدنيوز، لطفا آدرس ايميل خود را وارد کنيد: