کد مطلب : 29063
جدول آخرین تحولات بازار سهام، بورس كالا /ادامه حرکت دست به عصا در بورس تهران
شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۴۴
شاخص بورس برای چهارمین بار در سال جدید با کاهش مواجه شد و اکنون نیز با روند نزولی ۱۹۴ واحدی در کانال ۷۸ هزار واحد درجا زد. در ششمین روز کاری بورس در سال جدید، برترین تقاضا به گروه‌های خودرویی، دارویی و برخی شرکت‌های سیمانی اختصاص یافت.
به گزارش حدیدنیوز، شاخص بورس برای چهارمین بار در سال جدید با کاهش مواجه شد و اکنون نیز با روند نزولی ۱۹۴ واحدی در کانال ۷۸ هزار واحد درجا زد. براساس این گزارش، در ششمین روز کاری بورس در سال جدید، برترین تقاضا به گروه‌های خودرویی، دارویی و برخی شرکت‌های سیمانی اختصاص یافت که در مقابل شرکت‌های بانکی، پالایشی، نفتی و پتروشیمی برترین عرضه را داشته‌اند. 
در بازار امروز

دربازار امروز شاهد روندی منفی در اکثر گروه ها بودیم که از دلایل آن می توان به نزدیک بودن زمان اجرای فاز دوم هدفمندی که گفته شده از اوایل اردیبهشت اجرا می شوداشاره کرد؛ در این خصوص گفته شده افزایش قیمت درآن گروه از حامل های انرژی که بازندگی مردم ارتباط مستقیم دارد با شیب ملایم صورت خواهد گرفت.

آنچه که به عنوان تهدیدات و مشکلات فضای کلان اقتصادی است، بی شک بر بازار سرمایه نیز موثر خواهد بود. تحریم ها و ادامه مذاکرات هسته ای، ریسک های سیاسی، تورم، نوسانات نرخ ارز، وضعیت نقدینگی،مشکلات فضای کسب و کار، قانون بودجه، قانون هدفمندی یارانه ها و سایر شاخص های اقتصادی بر روند آتی بورس به شدت اثرگذار هستند. ولی عنایت ویژه دولت بر بازارسرمایه، چشم انداز مناسبی را برای سرمایه گذاری در بورس ترسیم کرده است.

همچنین ورود بیشتر شرکت های معظم دولتی و دیگر شرکت ها بیانگر ایجاد فرصت های زیادی برای سرمایه گذاری در این بازار است. پس در حال حاضر با بازاری به ارزش در حدود پانصد هزارمیلیارد تومان مواجه هستیم که قابلیت پذیرش هزاران میلیارد تومان سرمایه های جدیدرا داراست که ورود حجم عظیمی از نقدینگی در ماه های اخیر نیز موید همین موضوع است.

ازدیگر سو به نظر می رسد بازارهای موازی همچون مسکن، ارز، طلا و حتی بانک عزمی برای ایجاد بازده مناسب برای سرمایه گذاران خود ندارند. پیشی گرفتن عرضه مسکن ازتقاضای آن، عدم تمایل دولت به نوسان و افزایش نرخ ارز، تثبیت تقریبی بازار جهانی طلا و عدم جذابیت نرخ های سود بانکی، به نوعی همگان را به بازار سرمایه سوق میدهد؛ بنابراین می توان بیان کرد با سرمایه گذاری در صنایع پیش رو و با چشم اندازروشن در بازار سرمایه، امید به کسب بازده متناسب با ریسک برای فعالان این بازار،دور از ذهن نباشد.پتروشیمی و محصولات شیمیایی :

درپتروشیمی ها قیمت متانول تا ۴۴۰ دلار سقوط داشته و قیمت اوره نیز به ۳۶۸ دلاررسیده است. همچنین قیمت گاز مایع از ۱۰۰ تومان سال گذشته به یکباره با افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی به ۲۱۰ تومان از ابتدای فروردین ماه سال جاری افزایش یافته است.

سیدسعیدحیدری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاریتسنیم اظهار داشت: در سال گذشته در جریان تصویب قانون بودجه سال ۹۳، نرخ خوراک گازی واحدهای پتروشیمی حداقل ۱۳ سنت تعیین شده بود امادولت در مصوبه اخیر خود، نرخ خوراک واحدهای گازی پتروشیمی را معادل ۱۰ سنت برای سال جاری ابلاغ کرد که این نقض قانون بودجه است. وی افزود: نقض قانون بودجه در تعیین نرخگاز پتروشیمی ها را در مجلس پیگیری می کنیم و در جلسات آینده کمیسیون انرژی به اینامر خواهیم پرداخت.

شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامینپیش بینی سود هر سهم شرکت اصلی برای سال مالی ۹۳ را با سرمایه ۲۹ هزار میلیارد ریال دراردیبهشت ۹۲ مبلغ۷۳۶ ریال،در تیر ماه مبلغ ۸۳۳ ریال، در مرداد ۹۲ مبلغ ۸۳۹ ریال، در شهریور ماه سال۹۲ مبلغ۹۳۸ ریال،در آذر ماه ۹۲ مبلغ۱۰۱۳ ریال،در دی ماه ۹۲ مبلغ۱۰۱۶ ریالو در فروردین ماه سال جاری مبلغ ۱۰۲۲ ریال اعلام کرده است و طی دوره ۹ ماهه با اختصاص ۴۴۴ ریال سود به ازای هر سهم معادل ۴۳ درصداز پیش بینی هایش را پوشش داد.

این شرکت همچنین پیش بینی سود هر سهم تلفیقی گروه (پس از کسر سهم اقلیت) برای سال مالی ۹۳ را در اردیبهشت ماه ۹۲ مبلغ ۷۸۹ ریال، در تیر و مردادماه ۹۲ مبلغ۸۶۹ ریال،در شهریور ماه ۹۲ مبلغ۱۰۰۰ ریال،در آذر ماه ۹۲ مبلغ۱۱۰۱ ریالو در دی ماه ۹۲ مبلغ۱۱۰۷ ریال اعلام کرده بود، در حالی که در فروردین ماه سال جاری پیش بینی سود هر سهم تلفیقی گروه اعلام نشده است. بر اساس این گزارش هیئت‌مدیره این شرکت در نظر دارد مبلغ ۸۰۰ ریال به ازای هر سهم راجهت تقسیم بین سهامدران به مجمع عمومی عادی سال مالی ۹۳ پیشنهاد کند.

لازم به ذکر است درمفروضات پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی ۹۳، درآمد نقدی هر سهم پیش بینیشده برای شرکت های پذیرفته شده در بورس (سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۲ شرکت ها) با مبالغ اعلام شده توسط این شرکت ها متفاوت می باشد.

همچنین در اطلاعیه اخیر سیاست شرکت در خصوص میزان تقسیم سودسهام شرکت های پتروشیمی فن آوران، پتروشیمی آبادان، نفت ایرانول و نفت پاسارگادنسبت به اطلاعیه قبلی تغییر کرده است، لکن شرکت علت تغییر درصد تقسیم سود را اعلام نکرده است.

"تاپیکو"پیشبینی سود هر سهم شرکت اصلی برای سال مالی ۹۲را با سرمایه ۲۹ هزار میلیارد ریال درمبلغ ۴۴۵ ریالو در آخرین پیش بینی مبلغ ۵۶۲ ریال اعلام کرده بود که مطابق صورت های مالی حسابرسی نشده مبلغ ۵۶۵ ریالو صورت های مالی حسابرسی شده مبلغ ۵۶۱ ریال محقق شده است. این شرکت همچنین پیشبینی سود هر سهم تلفیقی گروه (پس از کسر سهم اقلیت) را با سرمایه ۲۹ هزار میلیارد ریال مبلغ ۴۸۸ ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ ۴۶۰ ریالاعلام کرده بود که مطابق صورت های مالی حسابرسی نشده مبلغ ۶۰۴ ریال و صورت های مالی حسابرسی شده مبلغ ۶۰۰ ریال محقق شده است.


پالایشگاه و فرآورده های نفتی:

دراین گروه که امروز با روندی منفی در بازار همراه بودند گفته می شود پیرو بخشنامه معاونت مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور واردات پنج فرآورده نفتی شامل: بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره و گاز مایع توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و شرکت های تابعه وزارت نفت در سال ۹۳ مشمول پرداخت مالیات برارزش افزوده و عوارض هنگام واردات نمی باشد.برای توسعه بازار عرضه نفت خام در بورس انرژی ایجاد تاسیسات بارگیری نفت خام در پالایشگاه اصفهان و پالایشگاه بندرعباس به طور جدی در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است. مدیرعامل بورس انرژی ازقطعی شدن عرضه نفت خام پس از تعطیلات نوروز ٩٣ از روز ١٧ فروردین ماه خبر داد. سید علی حسینی با بیان این مطلب افزود: با پیگیریهای انجام شده و تاکید وزیر نفت، روز ١٧ فروردین ماه امسال، نفت خام در بورس انرژی عرضه می شود.

وی افزود: طبق هماهنگی های انجام شده، قرار است در ابتدا روزانه ٣هزار بشکه نفت خام از سوی شرکت ملی نفت ایران عرضه شود تا خریداران و استفاده کنندگان واقعی آن را خریداری کنند. مدیرعامل بورس انرژی گفت: بازاریابی لازم برای فروش نفت خام انجام شده است، به طوری که چند پالایشگاه خصوصی برای خرید نفت خام اعلام آمادگی کرده اند.

حسینی به تلاشهای وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران اشاره کردو گفت: توسعه بازار داخلی فروش نفت خام در دستور کار شرکت ملی نفت و بورس انرژی قرار گرفته و باحمایت جدی وزیر نفت، آینده این بازار روشن است. این مقام مسئول با اشاره بهعرضه سه هزار بشکه ای نفت خام در روزهای آغازین این عرضه گفت: برای توسعه بازار عرضه نفت خام در بورس انرژی ایجاد تاسیسات بارگیری نفت خام در پالایشگاه اصفهان وپالایشگاه بندرعباس به طور جدی در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است. وی گفت: پس از پایان تعطیلات نوروز، قیمت پایه هر بشکه نفت خام در اطلاعیه عرضه این محصول در سایت بورس انرژی اعلام خواهد شد.فولاد و فلزات اساسی :

ﺷﺮﮐﺖ ﻓﻮﻻد ﻣﺒﺎرﮐﻪ ﭘﯿﺶ ﺑﯿﻨﯽ ﺳﻮد هر سهم ﺳﺎل ﻣﺎﻟﯽ ۹۲ را ﺑﺎ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ۲۵ هزار و ۸۰۰ ﻣﯿﻠﯿﺎرد ﻣﺒﻠﻎ ۲۵ هزار و ۸۰۰ ﻣﯿﻠﯿﺎرد رﯾﺎل در بهمن ﻣﺎه ۹۱ ﻣﺒﻠﻎ ۸۰۱ رﯾﺎل و در آﺧﺮﯾﻦ ﭘﯿﺶ ﺑﯿﻨﯽ ﻣﺒﻠﻎ ۸۰۶ اﻋﻼم ﮐﺮده ﺑﻮد و طﯽ دوره ۶ ماهه منتهی ﺑﻪ ۲۹ اﺳﻔﻨﺪ ﻣﺎه ﺳﺎل ﮔﺬﺷﺘﻪ ﺑﺎ اﺧﺘﺼﺎص ۵۲۶ رﯾﺎل ﺳﻮد ﺑﻪ ازای هر سهم ﻣﻌﺎدل ۶۵ درﺻﺪ از ﭘﯿﺶ ﺑﯿﻨﯽ هاﯾﺶ را ﭘﻮﺷﺶ داد. ﺑﺮ اﺳﺎس اﯾﻦ ﮔﺰارش ﺳﻮد پیشنهادی ھﯿﺎت ﻣﺪﯾﺮه ﺑﻪ ﻣﺠﻤﻊ ﻋﻤﻮﻣﯽ ﻋﺎدی ﺳﺎل ﻣﺎﻟﯽ ۹۲ ﻣﻌﺎدل ۵۰ درﺻﺪ ﺳﻮد ﺧﺎﻟﺺ اﻋﻼم ﺷﺪه اﺳﺖ. ﭘﯿﺶ ﺑﯿﻨﯽ ﻋﻤﻠﮑﺮدﺳﺎلﻣﺎﻟﯽ ۹۲ درﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﺑﺎ ﭘﯿش ﺑﯿﻨﯽ ﻋﻤﻠﮑﺮد ﺳﺎل ﻣﺎﻟﯽ ﻗﺒﻞ ﺷﺎﻣﻞ اﻓﺰاﯾﺶ ۵۰ درﺻﺪی ﻓﺮوش، اﻓﺰاﯾﺶ ۴۵ درﺻﺪی بهای ﺗﻤﺎم ﺷﺪه ﮐﺎﻻی ﻓﺮوش رﻓﺘﻪ، اﻓﺰاﯾﺶ ۶۵ ﺳﻮد ﺧﺎﻟﺺ و ﺳﻮد ﭘﺲ از ﮐﺴﺮ ﻣﺎﻟﯿﺎت اﺳﺖ.

همچنین اﯾﻦ ﺷﺮﮐﺖ ﭘﯿﺶ ﺑﯿﻨﯽ ﺳﻮدهر سهم ﺗﻠﻔﯿﻘﯽ ﺳﺎلﻣﺎﻟﯽ ۹۲ راﺑﺎ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ۲۵ هزارو ۸۰۰ ﻣﯿﻠﯿﺎردرﯾﺎلدر ﻓﺮوردﯾﻦ ﻣﺎه ۹۲ ﻣﺒﻠﻎ ۸۷۲ رﯾﺎل ، و ﺑﺎ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ۳۶ ھﺰار ﻣﯿﻠﯿﺎرد رﯾﺎل ﻣﺒﻠﻎ ۷۴۵ رﯾﺎل ، در مهر ﻣﺎه ۹۲ ﻣﺒﻠﻎ ۹۲۹ رﯾﺎل و در بهمن ﻣﺎه ۹۲ ﻣﺒﻠﻎ ۸۰۶ رﯾﺎل اﻋﻼم ﮐﺮده ﺑﻮد ﮐﻪ اﯾﻦ رﻗﻢ در ﭘﺎﯾﺎن اﺳﻔﻨﺪ ﻣﺎه ۹۲ ﺑﻪ ﻣﺒﻠﻎ ۹۲۹ رﯾﺎل رﺳﯿﺪ. ﺑﻪ ﻣﻮﺟﺐ ﻣﺼﻮﺑﻪ ﻣﺠﻤﻊ ﻋﻤﻮﻣﯽ ﻓﻮق اﻟﻌﺎدهﻣﻮرخ۲۹ ﺗﯿﺮ ﻣﺎه۹۲،ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﺷﺮﮐﺖ ازﻣﺒﻠﻎ ۲۵ هزارو ۸۰۰ ﻣﯿﻠﯿﺎردرﯾﺎلﺑﻪ ﻣﺒﻠﻎ ۳۶ هزار ﻣﯿﻠﯿﺎرد رﯾﺎل (از ﻣﺤﻞ ﻣﻄﺎﻟﺒﺎت و آورده سهامداران) ﻣﻌﺎدل ۵/۳۹ درﺻﺪ اﻓﺰاﯾﺶ ﯾﺎﻓﺘﻪ اﺳﺖ.


تقی بهرامی رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در جمع فولادسازان گفت: می‌خواهیم در اتاق ایران میز فولاد داشته باشیم تا بتوانیم مشکلات مربوط به این صنعت را از این طریق به گوش رییس‌جمهور برسانیم. وی همچنین از تشکیل دو کمیته برای بررسی مشکلات صنعت فولادخبر داد و گفت: درصورتی که میز فولاد در اتاق ایران و تهران بگیریم یک کمیته نیز برای بررسی مشکلات صنعت فولاد تشکیل خواهیم داد.

به گزارش اقتصاد ایران آنلاین، وی ادامه داد: دو کمیته دیگر نیز شامل کمیتهضد دامپینگ و کمیته کنترل کیفیت خواهند بود. بهرامی اظهار داشت: از مسوولان تقاضا داریمدر صورت واردات از فاش شدن میزان آمار و ارقام آن خودداری کنند و اجازه بدهند اسرار تجارت پنهان بماند چرا که به محض مطلع شدن کشورهای همسایه از آمار واردات کشورمان، قیمت محصولات خود را بالا می‌برند. وی همچنین ادامه داد: بالا رفتن قیمت‌های محصولات وارداتی بازار داخل را ملتهب می‌کند. وی گفت: در حال حاضر نیز ورود بی‌رویه محصولات نهایی، بازار را اشباع کرده و باعث شده تا بسیاری از کارخانه‌های بخش‌خصوصی در این میان متضرر شوند.

وی افزود: در حال حاضر بخش عمده تولیدکنندگان خصوصی به دلیل نداشتن مواد اولیه تنها با ده الی ۳۰ درصد ظرفیت خود، کار می‌کنند. در این میان احرامیان ازفولاد یزد درخصوص جلوگیری از دامپینگ گفت: شرکت‌های دولتی را همچون گذشته متهم به استفاده از سنگ آهن با نرخ دولتی کرد. یزدی‌زاده معاون فروش و صادراتذوب‌آهن اصفهان نیز در‌خصوص بحث دامپینگ و راه‌حل‌های جلوگیری از آن سخن گفت واظهار داشت درهای کشور ما به کشورهای تولیدکننده خارجی فولاد فعلا باز است وکشورهای تولیدکننده خارجی نیازی به دامپینگ ندارند اما با اصلاح ساختار می‌توانیم در آینده جلوی آنها را بگیریم و برای این کار باید بسیار حساب شده و منطقی عمل کنیم.

دراین مجمع که روز چهارشنبه در هتل انقلاب تهران برگزار شد رفیعیان مدیرعامل فولاد اصفهان نیز در خصوص کنترل کیفیت محصولات تولیدکنندگان گفت: تقاضا می‌کنم انجمن درصورت عدم کنترل کیفیت محصولات از سوی تولیدکنندگان به آنها اخطار کند.

شرکت توسعه معادن روی پیش بینی درآمد هر سهم شرکت اصلی و تلفیقی گروه برای سال مالی ۹۳ را با سرمایه دو هزار و ۴۱۳ میلیارد و۹۵۰ میلیون ریال مبلغ ۳۱۹ ریال اعلام کرده است.

شرکت توسعه معادن روی پیش بینی درآمد هر سهم شرکت اصلی و تلفیقی گروه برای سال مالی ۹۳را با سرمایه دو هزار و ۴۱۳ میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال در بهمن ماه ۹۲ به ترتیب مبالغ ۳۱۹ ریال و ۳۷۱ ریال اعلام کرده است.

"کروی"پیش بینی درآمد هر سهم شرکت اصلی برای سال مالی ۹۲ را با سرمایه یک هزار و ۹۱۳ میلیارد و۹۵۰ میلیون ریال مبلغ ۴۲۷ ریال و با سرمایه دو هزار و ۴۱۳ میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال مبلغ ۴۸۲ ریال اعلام کرده است. این شرکت همچنین پیشبینی درآمد هر سهم تلفیقی گروه برای سال مالی ۹۲ را با سرمایه یک هزار و ۹۱۳میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال مبلغ ۵۱۰ ریال و با سرمایه دو هزار ۴۱۳ میلیارد و ۹۵۰میلیون ریال مبلغ ۵۷۰ ریال اعلام کرده است.خودرو و قطعات :

دراین گروه با توجه به چشم انداز مثبت و همچنین نزدیک بودن تاریخ دور بعدی مذاکراتکه قرار است هفته آینده در وین برگزار شود امروز شاهد روندی مثبت در نمادهای گروه بودیم، در ابتدای ساعات معاملات با توجه به اینکه اکثر آنها در محدوده های مقاومتی قرار داشتند با عرضه صفوف مواجه شدند و مجددا صف خرید برای آنها تشکیل شد، در این میان سایپا بدون عرضه سنگین با صف خرید به کار خود پایان داد.

محمدرضانادری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در رابطه با تعیین تکلیف تعرفه واردات خودرو که قرار بوددر روزهای پایانی سال ۹۲ اعلام و به گمرکات ابلاغ شود، اظهار داشت: فعلاً با توجه به پیشنهادات مختلف هیچ تغییری در تعرفه واردات خودرو های بنزین سوز صورت نگرفته استو طبق مصوبه هیأت وزیران ثبت سفارش و ورود کالاهای گروه ۱۰ به‌ استثنای خودروهای ۲۵۰۰ سی‌سی به بالا با پرداختدو برابر سود بازرگانی آزاد است.

وی افزود: البتهخودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی که پیش از این ثبت سفارش شده بودند با پرداخت دوبرابرسود بازرگانی امکان ترخیص خواهند داشت.

معاون گمرک با اشاره به اینکه به ویژه در مورد گروهای کالایی ۱۰ مأخذ همان پرداخت دو برابرسود بازرگانی است، اضافه کرد: اگر قرار بر تغییر تصمیمات دولت در واردات این گروه کالایی باشد باید وزارت صنعت آن را به گمرکات ابلاغ کند که هم اکنون بخشنامه جدیدی به گمرک در این رابطه ارسال نشده است.

نادری ضمن بیان این که گمرک کشور دستور العمل نحوه ترخیص کالاها را مطابق با قانون بودجه سال ۹۳ درتاریخ ۲۷ اسفندماه سال ۹۲ به تمام استان ها ابلاغ کرده است، اظهار داشت: دولت در بخش خودروهای برقی تصمیم به کاهش تعرفه‌ها دارد که گویا این موضوع به تصویب نیز رسیده است اما درمورد خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی به دلیل نقش دستگاه‌های مختلف هر تصمیم جدید باید بابررسی پیشنهادات بخش‌های مربوطه باشد.

به اعتقاد معاون امور گمرکی، اگر قیمت بنزین در اول اردیبهشت ماه به سمت تک نرخی شدن حرکت کند احتمالاً در سیاست گذاری های دولت در خصوص تعرفه واردات خودرو نیز تغییراتی اعمال می شود . البته در این رابطه گمرک نیز پیشنهادات خود را برای بهبود فضای کسب و کار ارائه می‌دهد.

وی به بخشنامه جدید گمرک که فرصت ضمانت نامه بانکی از ۶ ماه به ۹ ماه افزایش پیدا کردهاست، اشاره کرد و گفت: این تصمیم کمک مؤثری را به واحدهای تولیدی برای تأمین مواداولیه و کالاهای واسطه ای و سرمایه ای و به ویژه جبران نقدینگی آنها خواهد کرد.دارو :

شرکت داروسازی اکسیر پیش بینی سود هر سهم سال منتهی به ۲۹۲۹اسفندماه ۹۳ رادر اسفندماه ۹۲ مبلغ۴ هزارو ۵۹۴ ریالاعلام کرده است. پیشبینی عملکرد سال مالی ۹۳ در مقایسه باسال مالی ۹۲ شامل افزایش ۴۳ درصدی فروش،افزایش ۴۵ درصدی بهای تمام شده کالای فروش رفته، افزایش ۳۸ درصدی سود ناخالص،افزایش ۵۶ درصدی سود عملیاتی،افزایش ۶۸ درصدی سود خالص و افزایش۶۴ درصدیسود هر سهم پس از کسر مالیات است.

مطابق بند ۵ گزارش حسابرسی درج شده طی سال مالی ۹۲ حدوداًمبلغ ۱۷۳ میلیاردریال به نرخ ارز مرجع بابت مبلغ ۱۰.۸ میلیون یورو بخشی از تعهدات اسنادی مدت دار گشایش شده درسال مالی قبل جمعاً به مبلغ ۱۲.۸ میلیون یورو نزد بانک اقتصاد نوین از حسابهای شرکت برداشت شده است.

ازآنجایی که مستنداتی مبنی بر عدم ادعای بانک در خصوص مابه التفاوت نرخ ارز مرجع بانرخ ارز مبادله ای ارائه نشده است، لذا تعهدات شرکت از بابت مبالغ پرداخت شده وهمچنین مبلغ ۲ میلیون یورو مانده اعتبارات پرداخت نشده و آثار آن بر سود انباشته ابتدای سال و سود قابل تخصیص سال مالی ۹۳ در شرایط حاضر مشخص نبوده و منوط به توافقات نهایی با بانکدر رابطه با نرخ تخصیص برای تسویه اعتبارات یاد شده می باشد." "اکسیر" پیش بینی سود هر سهم سالمالی ۹۲ رادر نخستین پیش بینی مبلغ ۱ هزار و ۵۰۸ ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ ۲ هزار و ۸۰۰ ریال اعلام کرده است.سایر گروه ها:

شرکت توسعه صنایع بهشهر با سرمایه ای بالغ بر ۳۶۲ میلیارد و ۸۸۰ میلیون تومان برای هر سهم در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۲مبلغ ۵۵ تومان سود خالص محقق کرده که در مقایسه با آخرین پیش بینی (مبلغ ۵۱۵ ریال)نزدیک به ۷ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار بورس نیوز، علت افزایش سودآوری در این شرکت سرمایه گذاری رشد۱۰ درصدی سود حاصل از سرمایه گذاری ها و کاهش ۴۳ درصدی هزینه های مالی بوده و ایندر حالیست که بودجه سال مالی ۹۳ معادل ۴۳۸ ریال پیش بینی شده است.تعداد۳۳۶ میلیون و ۷۵۷ هزارسهم شرکت ذغال سنگ البرز شرقی معادل ۱۰۰ درصد سهام این شرکت توسط سازمان خصوصی سازی در روز چهارشنبه ۲۰ فروردین در فرابورس عرضه می شود.

این میزان سهام به قیمت هر سهم ۱۸۳۰ ریال، ارزش کل پایه ۶۱۶ میلیارد و ۲۶۵ میلیون ریال و به وکالت از سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران به صورت ۲۰ درصد نقد و بقیه اقساط ۵ ساله با نرخ ۱۵ درصد واگذارخواهد شد.


همچنین مبلغ سپرده شرکت در این رقابت ۱۸.۴ میلیارد ریال بوده و سهامداران عمده این شرکت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، شرکتهای ذوب آهن اصفهان، تهیه و تولید موادمعدنی ایران، ملی فولاد ایران و فولاد خوزستان می‌باشند.

شرکت بورس کالای ایران با انتشار عملکرد ۸ ماهه خود اعلام کرد در دوره یاد شده با سرمایه ۳۰۰ میلیارد ریال معادل ۷۰۲ ریال سود به ازای هرسهم اختصاص داده است و به ۸۳ درصد از پیش بینی هایش رسید.

شرکت بورس کالای ایران پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۹۲ را با سرمایه ۲۰۰ میلیارد ریال در اسفندماه ۹۱ مبلغ ۱۰۰۰ ریال و در آخرین روزسال ۹۲ وبا سرمایه ۳۰۰ میلیاردریال مبلغ ۸۵۰ ریالاعلام کرده است و طی دوره ۸ ماهه با اختصاص ۷۰۲ ریال سود به ازای هرسهم معادل ۸۳ درصداز پیش بینی هایش را پوشش داد.

از جمله دلایل تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم اینشرکت افزایش سرمایه شرکت از ۲۰۰ میلیون سهم به ۳۰۰ میلیون سهم، افزایش درآمدها (کارمزدحاصل از معاملات با توجه به افزایش حجم عرضه کالاها و افزایش خالص سایر درآمدها وهزینه ها) وافزایش هزینه ها با توجه به نرخ رشد تورم گزارش شده است.

پیش بینی عملکرد سال مالی ۹۲ درمقایسه با عملکرد واقعی سال مالی ۹۱، شامل افزایش ۱۲ درصدی فروش و درآمدحاصل از ارائه خدمات،کاهش ۷ درصدی سود عملیاتی و افزایش ۹ درصدی سود خالص پس ازکسر مالیات است. بر اساس این گزارش هیئت‌مدیره این شرکت تصمیم داردبه ازاء هر سهم مبلغ ۳۵۰ ریال را جهت تقسیم بین سهامداران به مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی ۹۲ پیشنهاد کند.

لازم به ذکر است خالص درآمد (هزینه) های متفرقه در پیشبینی سال مالی ۹۲ به مبلغ ۸۰ میلیاردو ۷۱۱ میلیونریال (معادل۳۱ درصدسود خالص- بهازاء هر سهم ۲۶۹ ریال)، عمدتا ناشی ازدرآمد حاصل از سپرده ها نزد بانک ها است. لازم به ذکر استمطابق صورت های مالی سالیانه حسابرسی شده سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ماه ۹۱ و با سرمایه ۲۰۰ میلیارد ریال، مبلغ ۱۱۷۹ ریال سود محقق شدهاست.دربازار داخلی :

v مدیرعامل فرابورس ایران با تأکید بر اینکه بازار دارایی‌های فکری (بورس ایده) متناسب با اهداف اقتصاد مقاومتی طراحی و راه‌اندازی خواهد شد گفت: بازار سهام درسال ۹۳ کم‌نوسان و همراه با رشد عقلایی خواهد بود.

v در شرایطی كه دور جدید مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ در وین از روز پنج‌شنبه۱۴ فروردین در محل اروپاییسازمان ملل متحد در وین آغاز شده است که دور بعدی مذاکرات هسته‌ای از روز دوشنبه ۱۸ فروردین با ضیافت شام ظریف و اشتون در شهر وینبرگزار می‌شود و تا ۲۰ فروردین ادامه می‌یابد.

این سومین دور از مذاکراتجامع هسته‌ای است که با هدف دستیابی به توافقی بلندمدت صورت می‌گیرد. طرفین روز سوم آذر سال گذشته به توافقی موقت و ۶ ماهه دست یافتند که با ایجاد تعهداتی برای طرفین،راه را برای مذاکرات جامع باز کرد.

در همین ارتباط سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پنج‌شنبه شب با اشاره به مذاکرهجدی از جانب ایران و پایبندی تهران به تعهدات خود گفت: «طرفین احتمالا بعد از دور تازه مذاکرات هسته‌ای،به مرحله پیش‌نویس توافق نزدیک‌تر می‌شوند.» به گزارش خبرگزاری فارس، «ماری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که ایران و گروه ۱+۵ احتمالا بعد از دور بعدی مذاکرات هسته‌ای که روزهای آینده در شهر وین برگزار می‌شود، وارد مرحله نوشتن پیش‌نویس توافق جامع هسته‌ای می‌شوند.

او همچنین اذعان کرد که ایران در مذاکرات کنونی بسیار جدی است. هارف که در نشست خبری هفتگی صحبت می‌کرد، گفت: «عملکرد ایرانی‌ها نشان داده که آنها پای میز جدی،سازنده هستند و طوری که پیش از روی کار آمدن این دولت هرگز ندیده بودیم، مذاکره می‌کنند. تا الان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش کردهکه آنها به تمام تعهدات خود بر اساس برنامه اقدام مشترک عمل کرده‌اند.» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد مذاکرات جامع هسته‌ای و دور تازه آنکه روز دوشنبه برگزار می‌شود، افزود: «در این سه دور طرفین بیشتر بر «تبادل‌نظر» و بیان ایده‌های کلی متمرکز بوده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد دستور کار ادوار بعدی مذاکرات هم گفت: «فکر می‌کنم بعد از این دور احتمالا به مرحله‌ای که شروع می‌کنیم به پیش‌نویس کردن ادبیات دقیق و جزئیات آنچه هر طرف می‌تواند بپذیرد، نزدیک‌تر می‌شویم. بنابراین، فکرمی‌کنم این هدفی است که روزهای آینده در بهار دل‌انگیز وین دنبال آن خواهیم بود.

v با پیگیری های وزارت نیرو، شرکت توانیر، شرکت مدیریت شبکه برق ایران و بورس انرژی مقرر شد تا پایان برنامه پنجم توسعه، ۵۰ درصد برق مصرفی کشور در بورس انرژی داد و ستد شود.

به گزارش بورس انرژی رییس اداره عملیات بازار بورس انرژیبا بیان این مطلب گفت: وزارت نیرو با افزایش سطح فعالیت مالی در بورس انرژی موافقت کرده و قرار است از اردیبهشت ۹۳ اعتبار تخصیصی به شرکتهای توزیع برای انجام معاملات برق در بورس انرژی افزایش قابل توجهی یابد. محمد حسین عسگری افزود: قرار است تخصیص بخشی از منابع مالی کلیه شرکتهای توزیع، نیروگاههای حرارتی دولتی و کلیه نیروگاههای خصوصی از طریق معاملات در بورسانرژی صورت پذیرد. رییس ادارهعملیات بازار بورس انرژی گفت: شرکتهای توزیع متناسب با خرید برق از بورس انرژی، هزینه خدمات توزیع را دریافت می کنند و کلیه نیروگاهها هم با توجه به میزان عرضه در بورس انرژی، بهای برق تولیدی خود را به صورت نقدی دریافت می کنند .

محمدحسین عسگری با اشاره به هماهنگی های بعمل آمده با وزارت نیرو، شرکت توانیر و شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: آنطور که معاون وزیر نیرو اعلام کرده است، مقرر گردیده است هر سه ماه ۱۰ درصد به میزان اعتبارات شرکتهای توزیع افزوده شود بطوریکه تا پایان سال ۹۳، نیمی از برق مصرفی کشور در بورس انرژی داد و ستد شود. وی خاطرنشان کرد مباحث فنی و آخرین هماهنگی ها بینوزارت نیرو، سازمان بورس و اوراق بهادار، بورس انرژی، شرکت توانیر و شرکت مدیریتشبکه برق در حال انجام است.

عسگری از پیوستن یک شرکت توزیع دیگر به جمع خریداران برق بورس انرژی ازاواخر اسفند ماه سال گذشته خبر داد و افزود شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان به عنوانسی و ششمین شرکت توزیع مجوز خرید برق ازبورس انرژی را دریافت کرده است. وی همچنین افزود پس از آغاز رسمی معاملات در بورس انرژی از اسفند ماه۹۱ تاکنون در کلیه روزهای کاری معاملات برق به طور مستمر و پیوسته در بورس انرژی انجام پذیرفته است و با توجه به وجود زیرساخت‏های لازم و طراحی سازوکارهای معاملاتی در صورت تخصیص منابع مورد نیاز امکان افزایش حجم و ارزش معاملات برق در بورس انرژی وجوددارد. یادآور می شود،حجم معاملات برق بورس انرژی در سال ۹۲ از مرز ۱۰۰۰ میلیارد ریال عبور کرد. این در حالیست که با اجرایطرح جدید، معاملات برق در سال ۹۳ افزایش چشمگیری خواهد داشت.


دربازار جهانی :

v صندوق بین المللی پول اعلام کرد اقتصاد ایران نشانه های ثبات را نشان میدهد و در سال ۲۰۱۴- ۲۰۱۵ به مرحله رشد منتقل می شود.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری ها، صندوق بین المللی پول در گزارش خود اضافه کرد: با این حال اقتصاد ایران به دلیل تحریم ها با ابهامات بزرگی روبه رو است. مهمترین بخشهای گزارش صندوق بین المللی پول درباره ایران به این شرح است:

- برای اقتصاد ایران در سال مالی ۲۰۱۳ - ۲۰۱۴ (سال ۱۳۹۲شمسی) رشد منفی ۱.۷ درصدی و در سال مالی ۲۰۱۴ - ۲۰۱۵ (سال ۱۳۹۳ شمسی) انتقال بهمرحله رشد اقتصادی پیش بینی می شود. اقتصاد ایران در سال مالی ۲۰۱۲ - ۲۰۱۳ (سال ۱۳۹۱ شمسی) رشد منفی ۵.۸ درصدی را ثبت کرده بود.

- از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ تاکنون برخی از نشانه های ثبات در اقتصاد ایران بروز کرده است.

- تورم در ماه ژانویه گذشتهبه حدود ۲۹ درصد کاهش یافت این در حالی است که به طور معمول تورم از ۴۰ درصد بیشتر بود.

- واحد پول ایران قدرت خود رادر بازار بازیافت.

- افق و چشم انداز اقتصادایران در کوتاه مدت همچنان مبهم است.

- به دلیل تحریمهای بین المللی علیه ایران، احتمالات درباره فروش نفت ایران و امکانات این کشوربرای توسعه مبادلات بازرگانی خارجی اش، محدود است.

- تقویت مبارزهبا پول شویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم توسط ایران به این کشور در بازگشت به سیستم مالی بین المللی کمک می کند.

v خریـد نقدی مس در ساعـات معاملاتی روز جمعه دربـورس لندن با افزایش همراه شد و با نرخ ۶ هزار و ۶۷۶.۵۰ دلار بر تنمعامله شد.

طی معاملات روزجمعه در بازار فلزات لندن، فروش نقدی مس با افزایش رو به رو شد و به ۶ هزار و ۶۷۷ دلار رسید. همچنین سفارش خرید مس برای سه ماهه آینده به مبلغ ۶ هزار و ۶۸۰ دلار معامله شد. این در حالی است که، خرید نقدی مس در ساعات معاملاتی روز پنجشنبه به هر تن ۶ هزار و ۶۰۶ دلار رسیده بود. در این بین، خرید و فروش نقدی آلومینیوم با قیمت یک هزار و ۸۰۹ دلار و یک هزارو ۸۱۰ دلار معامله شد. قلع هم با نرخ ۲۳ هزار و ۱۸۰ دلار خریداریشد. گزارش ها حاکی از آن است که خرید و فروش روی با نرخ یک هزار و ۹۹۸ و یک هزار و ۹۹۸.۵۰ دلار انجام شد. سرب هم در رینگ معاملاتی با نرخ دو هزار و ۴۵ دلار خریداری و با قیمت هرتن دو هزار و ۴۶ دلار به فروش رسید.


درتالار نقره ای :

عرضه زعفران، کنجاله سویا وکلزا در روز شنبه

v روز شنبه ۱۶ فروردین ماه، تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران شاهد عرضه زعفران رشته ای، کنجاله سویا پرک و کنجاله کلزا پرک است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت بورس کالای ایران، در این روز و در تالار محصولات کشاورزی، ۵ کیلو گرم زعفران رشته ای تربت حیدریه روی تابلوی عرضه می رود. همچنین، ۱۵۰ تن کنجاله سویاپرک کارخانه اکسدانه به صورت نسیه و ۱۵۰ تن دیگر به صورت نقد عرضه می شود. از دیگر محصولات عرضه شده در تالار مذکور می توان به ۱۰۰ تن کنجاله سویاپرک کارخانه یگانه خزر اشاره کرد.

شایان ذکر است، تالار صادراتی نیز شاهد عرضه ۲ هزار تن تن انواع قیر شرکت تولیدی بشکه و قیر صنعتی و آسفالت راه دژپا و ۱۳۲۰ تن قیر ۶۰۷۰ شرکت نگین گامپارس است.

لازم به ذکراست، ۲۰۰ تن تولوئن دی ایزو سیانات مجتمع پتروشیمی کارون نیز در این روز راهی تالارفرآورده های نفتی و پتروشیمی می شود.

Share/Save/Bookmark

جهت دريافت روزانه اخبار حديدنيوز، لطفا آدرس ايميل خود را وارد کنيد: