تاریخ انتشار :پنجشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۳۳
نورانیتی که به قدس جان دوباره بخشید؛

نقش اندیشه های امام خمینی(ره) در حمایت از فلسطین

نامگذاری آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان به نام روز قدس، بی شک ارزشمندترین میراث ماندگار از اندیشه های ناب و الهی بنیانگذار انقلاب اسلامی در حق جهان اسلام و فلسطین است چراکه احیای مبانی فکری و اعتقادی و جهادی در خصوص این وادی مقدس، یقینا مرهون راهبرد های اعتقادی و اندیشه های زلال امام خمینی(ره) و امام خامنه ای(مدظله العالی) بوده و هست.
نقش اندیشه های امام خمینی(ره) در حمایت از فلسطین
حدید نیوز؛ حسین شاملو: تردیدی نیست روز جهانی قدس و نگاه تازه و آغاز حرکت های اسلامی امت واحده اسلام در قبال قدس از تفکرات والا و وارسته امام راحل(ره) و استمرار آن به واسطه راهبردی است که امام خامنه ای با هدایت های هوشمندانه شان، برای تحقق آرمان های فلسطین و رهایی قدس از یوغ اسارت سفاک ترین موجودات تاریخ ترسیم نموده اند. 

شاید کمتر کسی فکر می کرد،تاثیرات این اندیشه های ناب و الهی گونه در طول سالیان گذشته از عمر مبارک انقلاب اسلامی، انتفاضه سنگ را به انتفاضه موشک و طوفان الاقصی برساند تا زمینه های محو غده سرطانی اسرائیل در دنیا هر روز پدیدار تر نموده و به پایان عمر منحوس غاصبان سلام کند.

امروز جوانان برومندی که تربیت یافته همین اندیشه های پاک و زلال دینی هستند، معتقد، منسجم و با اراده ای پولادین و راسخ، عزم خود را جزم کرده اند تا به حول و قوه الهی ریشه پست ترین قوم جهان را برکنده و آزادی مردمانی مظلوم را از اسارت و جنایت خونخواران تاریخ به ارمغان آورند. 

آنچه در این سالیان و به ویژه در ایام اخیر در فلسطین و غزه گذشته، بیش از پیش حقانیت اندیشه های امامین انقلاب درباره غده سرطانی اسرائیل را برای جهانیان عیان نموده و افکار و قلوب آزادیخواهان جهان را بر علیه جنایت پیشگان صهیونیست، بیدار تر و آگاه تر کرده است. 

به جرآت می توان گفت؛ هیچ انسان آزاده و صاحب تفکر و وجدان بیداری در دنیا را نمی یابید که در قبال کشتار و نسل کشی یک ملت مظلوم و بیدفاع و تکه تکه کردن زنان و کودکان بیگناه فلسطینی در جای جای باریکه غزه، واکنشی نداشته و از این همه بیرحمسی و شقاوت و خونخواری متاسف و نگران نباشد؛ کمااینکه فریادهای اعتراض آمیز در اقصی نقاط جهان خود، گویای حس تنفر و انزجار آحاد مردم بیدار دنیا نسبت به جنایات گسترده رژیم کودک کش صهیونیستی است.

بی تردید ریشه حرکات ضد صهیونیستی و انزجارات مردمی نسبت به آل صهیون و جنایات بیشمار آنان، مرهون تشکیل محور مقاومتی است که پایه و اساس آن بر مبنای اندیشه های انسان ساز اسلام و تفکرات بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی است. یقینا دیری نخواهد پایید امتداد این جریان الهی به رهبری مقتدایمان امام خامنه ای و عزم جزم امت اسلامی و جوانان متعهد و مومن و انقلابی ایران و ملت های آزادیخواه و بیدار منطقه، به محو ماهیت پلید رژیم منحوش صهیونیستی منجر خواهد و آن روز دیر نیست ... ان شاء الله

 
در این نوشته به یمن خجسته روز قدس برخی جملات و فرمایشات حضرت امام خمینی(ره) درباره قدس، فلسطین و رژیم غاصب صهیونیستی را مرور می کنیم: 

 

حضرت امام خمینی (ره) در 25 مرداد سال 1358 جمعه آخر ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس نام گذاری کردند.
 

متن پیام وی در نام گذاری روز قدس به شرح زیر است:

 

بسم اللّه الرحمن الرحیم؛
مسلمین ایران و جهان من در طى سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم، که اکنون این روزها به حملات وحشیانه خود به برادران و خواهران فلسطینى شدت بخشیده است، و بویژه در جنوب لبنان به قصد نابودى مبارزان فلسطینى، پیاپى خانه و کاشانه ایشان را بمباران مى کند.
من از عموم مسلمانان جهان و دولتهاى اسلامی مى خواهم که براى کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند.
و جمیع مسلمانان جهان را دعوت مى کنم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است، و مى تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان روز قدس انتخاب، و طى مراسمى همبستگى بین المللى مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونى مردم مسلمان اعلام نمایند.
از خداوند متعال پیروزى مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم.
والسلام علیکم و رحمةاللّه و برکاته .

 

ایشان همچنین در پیامی ویژگی های روز قدس را اینچنین تعریف کردند:

ملت مسلمان ایران ؛‌ روز قدس، روز مقابله مستضعفین با مستکبرین روز قدس یک روز جهانى است.
روزى نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد.
روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است.
روز مقابله ملتهایى است که در زیر فشار ظلم امریکا و غیر امریکا بودند، در مقابل ابرقدرتهاست.
روزى است که باید مستضعفین مجهز بشوند در مقابل مستکبرین، و دماغ مستکبرین را به خاک بمالند.
روزى است که بین منافقین و متعهدین امتیاز خواهد شد.
متعهدین این روز را روز قدس مى دانند، و عمل مى کنند به آنچه باید بکنند.
و منافقین - آنهایى که با ابرقدرتها در زیر پرده آشنایى دارند و با اسرائیل دوستى - در این روز بى تفاوت هستند، یا ملتها را نمى گذارند که تظاهر کنند.
روز قدس روزى است که باید سرنوشت ملتهاى مستضعف معلوم شود، باید ملتهاى مستضعف اعلام وجود بکنند در مقابل مستکبرین.
باید همانطور که ایران قیام کرد و دماغ مستکبرین را به خاک مالید و خواهد مالید، تمام ملتها قیام کنند و این جرثومه هاى فساد را به زباله دانها بریزند.
روز قدس روزى است که باید این دنباله روهاى رژیم سابق در ایران، و آن توطئه چینهاى رژیم فاسد و ابرقدرتها در سایر جاها خصوصا در لبنان، تکلیف خودشان را بدانند.
روزى است که باید همت کنید و همت کنیم که قدس را نجات بدهیم، و برادران لبنانى را از این فشارها نجات بدهیم.
روزى است که باید تمام مستضعفین را از چنگال مستکبرین بیرون بیاوریم.
روزى است که باید جامعه مسلمین همه اظهار وجود بکنند و هشدار بدهند به ابرقدرتها و به این تفاله هایى که مانده است از آنها - چه در ایران و چه در سایر جاها.
هشدار به روشنفکران امریکایى مسلک روز قدس، روزى است که باید به این روشنفکرانى که در زیر پرده با امریکا و عمال امریکا روابط دارند هشدار داد.
هشدار به اینکه اگر از فضولى دست برندارید، سرکوب خواهید شد! ما به آنها مهلت دادیم و با آنها با ملایمت رفتار کردیم که شاید دست از شیطنت بردارند و اگر دست برندارند، کلمه آخر را خواهیم گفت و خواهیم به آنها فهماند که دیگر رژیم سابق قابل برگشتن نیست و دیگر امریکا نمى تواند به اینجا حکومت کند، و دیگر سایر ابرقدرتها نمى توانند در این مملکت حکومت کنند.
روز قدس روزى است که باید به همه ابرقدرتها هشدار داد که باید دست خود را از روى مستضعفین بردارید و سر جاى خود بنشینید.
روز قدس، روز احیاى اسلام اسرائیل، دشمن بشریت، دشمن انسان، که هر روز غائله ایجاد مى کند و برادرهاى ما را در جنوب لبنان به آتش مى کشد، باید بداند که دیگر اربابهاى او رنگى ندارند در دنیا، و باید انزوا اختیار کنند، طمعها را از ایران باید قطع کنند، دستهاى آنها باید از همه ممالک اسلامى قطع شود، عمال آن در همه ممالک اسلامى باید کنار بروند.
روز قدس روز اعلام یک چنین مطلبى است.
اعلام این است به شیاطینى که ملتهاى اسلام را مى خواهند کنار بگذارند، و ابرقدرتها را به میدان بیاورند.
روز قدس روزى است که قطع آمال آنها را بکند، و به آنها هشدار بدهد که گذشت آن زمانها.
روز قدس روز اسلام است.
روز قدس روزى است که اسلام را باید احیا کرد و احیا بکنیم، و قوانین اسلام در ممالک اسلامى اجرا بشود.
روز قدس روزى است که باید به همه ابرقدرتها هشدار بدهیم که اسلام دیگر تحت سیطره شما، به واسطه عمال خبیث شما، واقع نخواهد شد.
روز قدس، روز حیات اسلام است.
باید مسلمین بهوش بیایند، باید بفهمند قدرتى را که مسلمین دارند، قدرتهاى مادى، قدرتهاى معنوى.
مسلمین که یک میلیارد جمعیت هستند و پشتوانه خدایى دارند و اسلام پشتوانه آنهاست و ایمان پشتوانه آنهاست از چه باید بترسند? ما با یک جمعیت کمى در مقابل دشمنهاى زیاد، دشمنهاى بسیار، قیام کردیم و ابرقدرتها را شکست دادیم.
و کسى گمان نکند که دیگر بعضى از این قشرهاى فاسد، بعضى از این چپروهاى امریکایى یا غیر امریکایى ، بتوانند در این مملکت اظهار وجود کنند.
آن روز که ما بخواهیم و ملت ما بخواهند، در ظرف چند ساعت تمام آنها به زباله دانهاى فنا خواهند ریخته شد.
ملت بزرگ ما دیگر از این حرکات مذبوحانه نخواهد ترسید.
و حرکات اسرائیل در جنوب لبنان و نسبت به فلسطین همین حرکات مذبوحانه است.
حرکاتى است که اواخر عمر اشخاص فاسد مى کنند -چنانچه شاه ما، شاه مخلوع ایران این حرکات را کرد، و منتهى به فنا شد.
شکستناپذیرى اسلام دولتهاى عالم بدانند که اسلام شکست بردار نیست.
اسلام و تعالیم قرآن بر همه ممالک باید غلبه کند.
دین باید دین الهى باشد، اسلام دین خداست، و باید در همه اقطار اسلام پیشروى کند.
روز قدس، اعلام یک چنین مطلبى است، اعلام به این است که مسلمین به پیش! براى پیشرفت در همه اقطار عالم.
روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است، روز حکومت اسلامى است.
روزى است که باید جمهورى اسلامى در سراسر کشورها بیرق آن برافراشته شود.
روزى است که باید به ابرقدرتها فهماند که دیگر آنها نمى توانند در ممالک اسلامى پیشروى کنند.
من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم مى دانم، و روزى است که باید ما تمام قواى خودمان را مجهز کنیم، و مسلمین از آن انزوایى که آنها را کشانده بودند خارج شوند، و با تمام قدرت و قوت در مقابل اجانب بایستند و ما در مقابل اجانب با تمام قوا ایستاده ایم، و نخواهیم اجازه داد کسان دیگر در مملکت ما دخالت کنند، و مسلمین نباید اجازه بدهند که کسان دیگر در ممالکشان دخالت کنند.
در روز قدس، ملتها باید به حکومتهایى که خائن هستند هشدار دهند.
روز قدس روزى است که ما خواهیم فهمید چه اشخاصى و چه رژیمهایى با توطئه گرهاى بینالمللى موافقت دارند و با اسلام مخالفت.
آنهایى که شرکت ندارند مخالف با اسلام هستند، و موافق با اسرائیل.
و آنهایى که شرکت کردند، متعهد هستند و موافق با اسلام و مخالف با دشمنان اسلام - که در راس آنها امریکا و اسرائیل است.
روز امتیاز حق از باطل است، روز جدایى حق و باطل است.
من از خداوند تبارک و تعالى خواهانم که غلبه بدهد اسلام را بر همه قشرهاى عالم، بر همه مستکبرین، مستضعفین را غلبه بدهد.
و از خداى تبارک و تعالى خواهانم که برادرهاى ما را در فلسطین، در جنوب لبنان و در لبنان، و در هر جایى از عالم که هستند، از دست مستکبرین و از دست چپاولگران نجات بدهد.

 

همچنین 40 نوشته پر گهر و ماندگار را از صحیفه نورانی امام راحل انتخاب شده که به مرور آنها می پردازیم:

 
 1-   از مصیبتهای بزرگ مسلمین، قضیه اسرائیل تجاوزکار است که اکنون با مسلمین در حال جنگ و مشغول پیشروی در خاک لبنان است؛ و از طرف شاه برخوردار از کمک است و دوَل اسلامی غالباً در این امر مهم حیاتی بی‌تفاوت هستند، غافل از آنکه اگر در این پیشرویها خدای نخواسته توفیق پیدا کند، با سایر کشورها به همین نحو رفتار خواهد کرد. این مصیبتها که ما مبتلای به آن‌ هستیم از امریکا و اذناب آن است.

صحیفه نور ، ج 2 ، ص 41 .

2-‏‏     در فلسطین یک عدۀ محدودی از این صهیونیستها، از این‏‎ ‎‏یهودیها، یک قِسمْ از این اسرائیل، یک عدۀ محدودی اینقدر‏‎ ‎‏ممالک عربی را بیش از صد میلیون جمعیت، طوری کرده است که‏‎ ‎‏بعضی شان  تسلیم او شده اند، بعضی شان هم نمی توانند هیچ کاری‏‎ ‎‏بکنند. الآن چقدر سال است که اسرائیل آمده و غصب کرده است‏‎ ‎‏این اراضی فلسطینی ها را و این همه جمعیت عرب و ممالک‏ ‏عربی، اینقدر عُرضه نداشته اند که این فلسطین را رد بکنند.‏‎ ‎‏می گویند امریکا پشت سرش است. خیر، بی عرضه هستید!‏‎ ‎‏بی عرضه اند. اگر این قدرت، قدرت صد میلیونی عرب با هم‏‎ ‎‏مجتمع بشوند، امریکا هم نمی تواند کاری بکند، اروپا هم‏‎ ‎‏نمی تواند، هیچ جا نمی تواند کاری بکند؛ لکن مجتمع نیستند. بله،‏‎ ‎‏آنها کاری که می کنند این است که اینها را نگذارند مجتمع بشوند.‏‎ ‎‏کاری که آنها می کنند این است که اگر یکوقت استشمام این را‏‎ ‎‏کردند که این دوَل عربی می خواهند با هم مجتمع بشوند، یک‏‎ ‎‏کاری بکنند بر هم بخورد این اجتماعشان؛ مثلاً رئیس مصر را‏‎ ‎‏ببرند به آنجا، رئیس جمهور مصر را ببرند به امریکا و با او‏‎ ‎‏قراردادی بکنند، چه بکنند و از یک راهی، او را یک راهی ببرند که‏‎ ‎‏دیگران آن راه را ندارند؛ آن یکی را ببرند یک راه دیگری که آنها‏‎ ‎‏آن راه را ندارند. این از کم فهمی ماهاست و از بی عرضگی ما‏‎ ‎‏مسلمین است که اینطور اسیر هستیم و همۀ ما در تحت سلطه‏‎ ‎‏هستیم، و همۀ منافعِ شرق را دارند امریکا و شوروی و امثال اینها‏‎ ‎‏می برند.

صحیفه نور ، ج 2 ، ص 248 .

3- ما در قضیه فلسطین همیشه مخالف با شاه و اسرائیل و پشتیبانان آنان بوده و با شما همصدا بودیم و مظالم اسرائیل را به ملت‏ها رساندیم و حال که ملت ایران در زیر چکمه دژخیمان شاه ‏و در حصار تانک‏ها و توپ‏ها و مسلسل‏هایی است که از سربازان ‏اسرائیلی در خیابان‏های تهران برای کشتار ملت‏ بی ‏دفاع ایران ازآنها کمک گرفته ، با ملت مظلوم ما همصدا شوید. 

صحیفه نور ، ج 2 ، ص 107 .

4- جهان عرب باید بداند امروز ضربه ای که صدام و سادات به ‏آنها زده ‏اند، چنان وحشتاک است که تنها با اتحادشان می‏ توانندجبران نمایند . . . آیا وقت آن نرسیده است که ملت مبارز و غیور فلسطین بازی‏های سیاسی مدعیان مبارزه با اسرائیل را شدیدا محکوم ‏نموده و با سلاح گرم سینه اسرائیل دشمن سرسخت اسلام و مسلمین رابشکافد ؟

صحیفه نور ، ج 15 ، ص 125

5- روز قدس که همجوار شب قدر است، لازم است که در بین‏ مسلمانان احیا شود و مبداء بیداری و هشیاری آنان باشد . . . در روز قدس که آخرین روزهای شهرالله اعظم است ، سزاوار است که همه ‏مسلمانان جهان از قید اسارت و بردگی شیاطین بزرگ و ابرقدرت‏ها رها شده و به قدرت لایزال الله بپیوندند . . .

صحیفه نور ، ج 15 ، ص 73

6- هان ای مسلمانان جهان و مستضعفان گیتی . . . تا کی باید قدس شما در زیر چکمه تفاله‏ های آمریکا ، اسرائیل غاصب پایکوب‏ شود ؟ تاکی سرزمین قدس ، فلسطین ، لبنان و مسلمانان مظلوم آن‏ دیار در زیر سلطه جنایتکاران بسر ببرند و شما تماشاچی باشید و بعضی حکام خائن شما آتش بیار آنان باشند . . . تاکی به جای‏ مقابله با دشمنان اسلام و برای نجات قدس از اسلحه ‏گرم و قدرت‏ نظامی و الهی غفلت نموده و با کارهای سیاسی و برخوردهای‏ سازشکارانه با ابرقدرت‏ها وقت گذرانده و به اسرائیل مهلت‏ جنایت‏های بی‏ امان داده و شاهد قتل عام‏ها باید بود ؟ . . .

همان

7- روز قدس را زنده نگه دارند . امید است ‏بازنده نگه داشتن ‏این روز بی ‏تفاوتی‏ها زائل شود و غفلت‏ها مرتفع گردد . . . ملت و دولت و مجلس و ارتش و سایر قوای مسلح ایران که امروز با وحدت ‏اسلامی و انسجام الهی صف واحد هستند ، مصم م‏اند که . . . تابرگشت قدس و فلسطین به دامن مسلمین ، از لبنان و قدس عزیز پشتیبانی کنند.

همان .

8- مسلمانان جهان باید "روز قدس‏ " را روز همه مسلمین ،بلکه مستضعفین بدانند .

همان .

9- از اول مبارزات، قضایای لبنان و فلسطین جزء مقاصد اصلی ‏ما بوده است . . . اگر آمریکا و اسرائیل لا اله الا الله بگویند، ما قبول نداریم ، چرا که آنها می‏ خواهند سرما کلاه بگذارند .

آنها که صحبت از صلح می‏ کنند ، می‏خواهند منطقه را به جنگ بکشند.

صحیفه نور ، ج 15 ، ص 209

 

10- اسرائیلی که خون مسلمین را مکیده است و فلسطین را قدس را آن طور کرده است . . . حالا ما موظفیم که حافظ او باشیم ،همه تامین کنیم او را ! آن کسی که از اول که وارد شده است درقدس و فلسطین ، همه کارهایش غاصبانه بوده است ، حالا ما به رسیمت بشناسیم ، . . . اگر نقطه مثبتی که بعضی ها می گویند این است که یکی از مواد این است که اسرائیل خارج بشود تا جنگ گذااز تا آن حدودی که در جنگ کذاست این از نقاط منفی این است .

 

این معنایش این است که اسرائیل این همه جاها را که گرفته است ،مال خودش حالا یک چند جا را هم رها کند . . .

 

صحیفه نور ، ج 15 ، ص 225 .

 

11- اگر ما همه از بین برویم بهتر است از این که ذلیل باشیم زیر دست صهیونسیم و زیر دست آمریکا

 

12- ما اکنون نیز تکرار می کنیم که تا ملت های اسلام ومستضعفان جهان بر ضد مستکبران جهانی و بچه های آنان خصوصااسرائیل غاصب قیام نکنند ، دست جنایتکار آنان از کشورهای اسلامی کوتاه نخواهد شد و این غده سرطانی از بیت المقدس و لبنان اخراج نخواهد گردید .

 

صحیفه نور ، ج 15 ، ص 158 .

 

13- همه دست به دست هم دادند که نگذارند که ملت فلسطین ،این راهی را که الان پیش گرفته است ، باقی باشد ، یا به صورت دلسوزی برای فلسطین که حیف فلسطین دارد چه می شود . خوب است که مثلا یک قدری مماشات کنند تا کار درست بشود و ملت فلسطین بداندکه اگر یک قدم عقب بگذارد ، راجع به همین معنایی که الان در دست دارد ، دو باره بر می گردد به آن حال اول .

 

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 179 .

 

14- ملت های مسلمان باید به فکر نجات فلسطین باشند و مراتب انزجار و تنفر خویش را از سازشکاری و مصالحه رهبران ننگین وخودفروخته ای که به نام فلسطین ، آرمان مردم سرزمین های غصب شده و مسلمانان این خطه را به تباهی کشیده اند ، به دنیا اعلام ونگذارند این خائنان بر سر میز مذاکره ها و رفت و آمدها ، حیثیت و اعتبار و شرافت ملت قهرمان فلسطین (را) خدشه دار کنند که این انقلابی نماهای کم شخصیت وخود فروخته به اسم آزادی قدس به آمریکا و اسرائیل متوسل شده اند .

 

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 115 .

 

15- عجبا که هر روز از فاجعه خونبار غصب فلسطین می گذرد ،سکوت و سازش سران کشورهای اسلام و طرح مماشات با اسرائیل غاصب بیشتر وحتی از تبلیغ و شعارهای بیت المقدس هم خبری به گوش نمی رسد . . . نکند اینان تصور کرده اند که گذشت زمان سیرت وصورت جنایت های اسرائیل و صهیونیزم را دگرگون ساخته است و گرگ های خون آشام صهیونیزم از فکر تجاوز و غصب سرزمین های نیل تا فرات دست برداشته اند .

 

همان .

 

16- مسوولین محترم کشور ایران و مردم ما وملت های اسلامی ازمبارزه با این شجره خبیثه و ریشه کن کردن آن دست نخواهند کشید .

 

. . و با تشکیل هسته های مقاومت حزب الله در سراسر جهان اسرائیل را از گذشته جنایت بار خود پشیمان و سرزمین های غصب شده مسلمانان را از چنگال آنان خارج کرد . . . اطمینان می دهم ملت ایران شمارا تنها نخواهد گذاشت .

 

همان .

 

17- ما شاهد بودیم که درزمانی که مسلمین با کفار اسرائیل درحال جنگ بودند ، دولت ایران به امر شاه دولت اسرائیل را به رسیمت شناخت و علما مخالفت کردند . ما شاهد کمک های این مردسیاه دل به اسرائیل بودیم و در حالی که مسلمین را آواره می کردند و به خاک و خون می کشیدند ، نفت و اسلحه و کمک های دیگری که بودجه آن از خون و دسترنج ملت ایران تهیه می شد ، در اختیارآنها می گذاشت . . . وظیفه اسلامی و ملی شماست که اضافه بر وظایف انقلابی تان در راه آزاد کردن سرزمین فلسطین ، در راه وحدت دول عرب و اتفاق کلمه آنها جدیت و فداکاری کنید . . . آرزوی ما آن است که سرزمین فلسطین و مسجد اقصی از صهیونیسم تطهیر شود ومردم فلسطین به سرزمین خویش باز گردند .

 

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 248

 

18- اکیدا شایسته و بلکه واجب است که قسمتی از وجوه شرعی مانند ذکوات و سایر صدقات به مقدار کافی به این مجاهدان راه خدا اختصاص داد به مجاهدانی که در صفوف نبرد و فداکاری به منظور ازبین بردن صهیونیسم کافر ضد بشری می جنگند .

 

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 138

 

19- . . . هنگامی که می بینید خون های برادران و خواهران بی گناه شما در سرزمین های مقدس فلسطین جاری است و هنگامی که مشاهده می کنید سرزمین های ما به دست صهیونیست های تبهکار ویران گشته ، در این شرایط هیچ راهی جز ادامه جهاد نمی ماند و برهمه مسلمانان واجب است که کمکهای مادی و معنوی خود را در این جهادمقدس صرف کنند .

 

همان .

 

20- بهترین راه این است که مردم مسلمان ایران با همه امکاناتشان بکوشند داد و ستد خود را با صهیونیست های داخلی وغیر از آنان که در ایران هستند ، به طور کلی قطع نموده و ازلحاظ روحی ومادی آنان را مستاصل و بیچاره نمایند . نکته ای که هیچ جای تردید در آن نیست ، اینکه وظیفه هر فرد مسلمانی که دردورترین نقاط جهان اسلامی به سر می برد همان وظیفه ایست که خلق مسلمان فلسطین بدان موظفند . «المسلمون ید واحده علی من سواهم یسعی بذمتهم ادناهم »همان .

 

21- برای آزادی سرزمین اسلامی فلسطین از چنگال صهیونیسم دشمن سرسخت اسلام و انسانیت چاره اندیشی کنید . از مساعدت و همکاری بامردان فداکاری که در راه آزادی فلسطین مبارزه می کنند ، غفلت نورزید .

 

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 156 .

 

22- این اختلافات سران کشورهای اسلامی است که مشکله فلسطین رابه وجود آورده ، نمی گذارد حل شود .

 

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 157 .

 

23- اسرائیل با تبانی و همفکری دولت های استعماری غرب و شرق زائیده شد و برای سرکوبی و استعمار ملل اسلامی به وجود آمد وامروز از طرف همه استعمارگران حمایت و پشتیبانی می شود .

 

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 186

 

24- امروز ماناظر جهاد مبارزین فلسطینی در راه سپردن سرنوشت فلسطین به فلسطینی ها هستیم ، ناظر مجاهدانی هستیم که جان برکف به جهاد قهرمانانه علیه اشغال و تجاوز و در راه آزادی فلسطین وسرزمین های اشغال شده ، بپا خاسته اند ، ناظر آنچه که دیروزدست نشاندگان استعمار در اردن وامروز در لبنان بر سر این مجاهدان آوردند ، ناظر تبلیغات و توطئه هایی که علیه آنان به انحاء مختلف همگی به تحریک و به دست گماشتگان استمعار و به منظور جدا کردن گروه های مسلمان از مبارزان فلسطینی و به خاطربیرون کردن مبارزه از مناطق سوق الجیشی انجام می گیرد ، هستیم .

 

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 193

 

25- در این موقع که آتش جنگ بین مسلمین و کفار صهیونیست شعله ور است و ملت اسلام برای احقاق حق خود از اسرائیل غاصب جان برکف نهاده ، در میدان های نبرد فداکاری می کنند ، به امر شاه دولت ایران ، به مناسبت سالروز جشن دوهزارو پانصد ساله درسراسر کشورجشن بپاکرده است ; جشن برای شاهان خونخواری که نمونه آنان امروز مشهود است . مسلمین برای مجد و عظمت اسلام و آزادی فلسطین در خاک و خون می غلطند ، ولی شاه ایران برای رژیم مبتذل شاهنشاهی جشن و سرور به پا می کند . می توان گفت که این صحنه سازی ها و دستگیری ها برای سرگرم کردن ملت ایران به مصیبت های خود ودور نگهداشتن اذهان از جنگ ملت اسلام با اسرائبل است .

 

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 206

 

26- ملت شریف و مسلمان ایران از هر راه ممکن برادران مسلمان خود را در آزادی سرزمین فلسطین و نابودی صهیونیسم کمک نمایند .

 

همان ، ص 210

 

27- ما طرفدار مظلوم هستیم ، هرکسی در هر قطبی که مظلوم باشد ما طرفدار آنها هستیم و فلسطینی ها مظلوم هستند واسرائیلی ها به آنها ظلم کرده اند ، از این جهت ما طرفدار آنهاهستیم .

 

همان ، ج 4 ، ص 3 .

 

28- کمپ دیوید چیزی جز یک فریب و بازی سیاسی برای ادامه تجاوز اسرائیل به مسلمین نیست . من بیش از پانزده سال است که در اعلامیه ها و سخنرانیهای خود اسرائیل را محکوم کرده و از ملت فلسطین و سرزمین آنان دفاع کرده ام . اسرائیل غاصب است و هرچه زودتر باید فلسطین را ترک کند و تنها راه حل این است که برادران فلسطینی هرچه زودتر این ماده فساد را نابود گردانند وریشه استعمار را در منطقه قطع کنند .

 

صحیفه نور ، ج 4 ، ص 26 .

 

29- قدس مال همه مسلمانان است .

 

صحیفه نور ، ج 10 ، ص 5 .

 

30- کشورهای اسلامی . . . با تمام نیرو از آرمان فلسطین ولبنان عزیز دفاع کنند . کشورهای اسلامی باید از سازمانهای آزادی بخش سراسر جهان دفاع کنند . ما توطئه مصر و آمریکا و اسرائیل را برای درهم کوبیدن نهضت بزرگ مردم مبارز فلسطین شدیدا محکوم می کنیم .

 

صحیفه نور ، ج 10 ، ص 79 .

 

31- ان شاء الله فلسطین آزاد بشود و بیت المقدس آن که مسجدهمه مسلمین است ، به حال اول برگردد .

 

همان ، ج 14 ، ص 148 .

 

32- بیت المقدس باید به مسلمین برگردد .

 

همان ، ج 3 ، ص 105 .

 

33- اگر جلوی این جرثومه فساد گرفته نشود ، طمع او بر تمام منطقه است و او قناعت نمی کند بر فقط فلسطین و مسجد اقصی .

 

همان ، ج 6 ، ص 50 .

 

34- ما با کمونیسم بین الملل به همان اندازه در ستیزیم که باجهان خواران غرب به سرکردگی آمریکا و با صهیونیزم و اسرائیل شدیدا مبارزه می کنیم .

 

صحیفه نور ، ج 12 ، ص 19 .

 

35- سزاوارتر آن که با ملت بپا خاسته مظلوم در اراضی اشغالی فلسطین همصدا شده و از تظاهرات و قیام آنان در مقابل ستم های اسرائیل پشتیبانی عملی کنند .

 

همان ، ج 16 ، ص 103 .

 

36- ما باید فلسطین را ، قدس را آزاد کنیم .

 

همان ، ج 16 ، ص 20

 

37- مساله قدس . . . یک مساله خصوصی به یک کشور و یا یک مساله مخصوص به مسلمین جهان در عصر حاضرنیست بلکه حادثه ای است برای موحدین جهان و مومنان اعصار گذشته و حال وآینده از روزی که مسجد الاقصی پی ریزی شد تا آنگاه که این سیاره در نظام هستی در گردش است . و چه دردناک است برای مسلمانان جهان درعصر حاضرکه با داشتن آن همه امکانات مادی و معنوی در مرئی و منظر آنان به پیشگاه خداوند متعال و رسولان عالی قدرش این چنین جسارت واقع شود . . . و چه شرم آور است سکوت درمقابل این فاجعه بزرگ تاریخ و چه زیبا بود که بلندگوهای مسجد الاقصی از همان روز که اسرائیل این عنصر خبیث دست به کار این جنایت عظیم شده بود ، به صدا درمی آمدند . اکنون که خون جوانان عزیز فلسطین دیوارهای مسجد قدس را رنگین کرده است و در مقابل مطالبه حق مشروعشان از مشتی دغلباز با مسلسل جواب شنیده اند ، برای مسلمانان غیرتمند عارنیست که به ندای مظلومانه آنان جواب ندهند ؟

 

صحیفه نور ، ج 16 ، ص 128 .

 

38- تکلیف ملت ها در آستان روز قدس . . . آن است در اجتماعات و راهپیمایی های خود از دولت های خویش به طور جدی بخواهند که باقدرت نظامی سلاح و نفت در مقابل آمریکا و اسرائیل به مقابله برخیزند . من به سران فلسطینی نصیحت می کنم که دست از رفت وآمدهای خودشان برداشته و با اتکاء به خداوند متعال ، مردم فلسطین و اسلحه خویش تا حد مرگ با اسرائیل بستیزند ; چرا که این رفت وآمدها موجب می شود که ملت های مبارز از شما دلسرد شوند.

 

صحیفه نور ، ج 16 ، ص 228 .

 

39- می گفتند بعد از فشار زیادی که روی ائمه جمعه آنجا (حجاز) آمد که راجع به فلسطین صحبت کنید آنها با چند کلمه دعا که خداوند مسلمین را از شر اسرائیل نجات دهد ، اکتفا کردند و همه کتک ها که حجاج ما خوردند وآن حبس ها را کشیده و اهانت شدند به خاطر این بود که اسم اسرائیل برده نشود ; چون آنان می گفتنداین گونه حج ، خلاف سنت رسول الله و بدعت در اسلام است .

 

صحیفه نور ، ج 17 ، ص 53 .

 

40-  مسلمانان و خصوصا مظلومان منطقه بدانند که اسرائیل باتغییر و تبدیل مهره ها که شاید برای اغفال رزمندگان فلسطین ولبنان باشد ، هیچ گاه از مقصد شوم خود که حکومت بر کشورهای مسلمین از نیل تا فرات است ، منصرف نخواهد شد . کسانی که ازاسرائیل حمایت می کنند باید بدانند که افعی گزنده را درحمایت خود قوی می کند .

 

صحیفه نور ، ج 18 ، ص 93 .

 

به امید نابودی رژیم منحوس و غاصب صهیونیستی.
http://hadidnews.com/vdccopq1.2bq448laa2.html
نام شما
آدرس ايميل شما