تاریخ انتشار :شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۴
در حالی پرداخت وام ۱۶۰ میلیونی بانک مسکن فقط مختص به تهران است که معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه گفته زوجین می‌توانند با ۱۶۰ میلیون تومان در شهرهای جدید مسکن مناسبی خریداری کنند. سقف وام مسکن در شهرهای جدید ۸۰میلیون تومان است.
وقتی که معاون وزیر راه از شرایط وام مسکن بی خبر است
به گزارش حدیدنیوز، مازیار حسینی معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی که دیماه سال گذشته جایگزین حامد مظاهریان شد در اظهاراتی عجیب عنوان کرده که زوج‌های جوان می‌توانند با ۱۶۰ میلیون تومان وام صندوق پس‌انداز یکم در شهرهای جدید مسکن مناسبی را خریداری کنند. عجیب از این منظر که بر اساس ضوابط و مقررات پرداخت وام این صندوق، امکان پرداخت وام ۱۶۰ میلیون تومانی در شهری مانند اندیشه یا پردیس به‌عنوان دو شهر جدید وجود ندارد.
 
مازیار حسینی معاون وزیر راه درباره صندوق پس‌انداز یکم با بیان این‌که تقاضا برای پس انداز در این صندوق وجود دارد، اما نرخ افزایش سپرده نسبت به گذشته کم شده است، گفته است: سیاست ما به سمت مسکن دار شدن خانه اولی‌ها است و برای این افراد مسکن ۵۰ تا ۷۰ متری ایده ال است و با دریافت تسهیلات می‌توانند به تدریج واحدهای خود را بزرگتر کنند.
 
وی با بیان این‌که یکی از اقدامات وزارت راه و شهرسازی، تنوع بخشی سیستم‌های تامین مالی است، افزود: صندوق پس انداز مسکن یکم یکی از روش تأمین مالی است که علاوه برآن درصدد هستیم تا روش‌های دیگر تامین مالی، چون اوراق رهن مسکن، اوراق رهن ثانویه و رفتن از بازار پولی به سمت بازار سرمایه را در دستور کار قرار دهیم. در آینده نزدیک سبدی از روش‌های تأمین مالی را تهیه خواهیم کرد و در شورایعالی مسکن مطرح می‌شود.
 
وی با اشاره به این‌که روش‌های تامین مالی در بسیاری از کشورها تجربه شده و باید با تنوع بخشی مسکن، توانایی خانه دار شدن را افزایش دهیم، تصریح کرد: «یک زوج می‌توانند با ۱۶۰ میلیون تومان مسکن مناسبی در شهرهای جدید خریداری کنند.»
 
بر اساس ضوابط و مقررات تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم در کلانشهر تهران برای هر نفر ۸۰ میلیون تومان وام خانه اولی پرداخت می‌شود، یعنی ۱۶۰ میلیون تومان برای یک زوج. در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ وام به ۶۰ میلیون تومان برای هر نفر و ۱۲۰ میلیون برای یک زوج کاهش می‌یابد.
 
در شهرهای جدید مانند پردیس، اندیشه، پرند و… نیز سقف وام خانه اولی‌ها ۴۰ میلیون تومان برای هر نفر و ۸۰ میلیون برای زوجین است. انتقال وام از تهران به شهرهای دیگر چه شهرهای جدید مد نظر معاون وزیر راه و شهرسازی و چه شهرهای قدیمی مثلاً کرج امکان پذیر است، اما زوجین نمی‌توانند از سقف ۱۶۰ میلیون تومانی وام در تهران برای خرید خانه در چنین شهرهایی استفاده کنند.
منبع: تسنیم http://hadidnews.com/vdcbw8bf.rhbzfpiuur.html
نام شما
آدرس ايميل شما