کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

با وجود بدهی ۲.۳ میلیارد دلاری؛

شل انگلیس آماده بازگشت به صنعت نفت ایران شد

20 فروردين 1394 ساعت 11:58

با گذشت یک هفته از انتشار بیانیه مشترک هسته ای ایران و غرب، شرکت شل که با ۲.۳ میلیارد دلاری بدهی بدهکارترین مشتری نفتی ایران بوده، برای بازگشت به صنعت نفت اعلام آمادگی کرد.


به گزارش حدیدنیوز، با گذشت حدود چهار سال از توقف فروش نفت خام ایران به شرکت شل اما تاکنون بدهی حدود دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری این غول بزرگ نفتی جهان به دولت ایران پرداخت نشده است.
 
شرکت شل که تا پیش از افزایش تحریم‌های بین‌المللی سابقه مشارکت در توسعه میادین نفتی ایران همچون طرح توسعه میادین نفتی سروش و نوروز را در کارنامه فعالیت‌های بین‌المللی خود را داشت، یکی از مشتریان طلای سیاه سنگین ایران هم بود به طوری که روزانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه نفت به این شرکت چند ملیتی فروخته می شد.
 
با افزایش تحریم‌های خصمانه اتحادیه اروپا علیه صنعت نفت ایران، فروش روزانه نفت خام به این شرکت انگلیسی – اروپایی با مشکلاتی همراه شد به طوری‌که با تحریم "سوئیفت" شرکت نفتی رویال داچ شل برای عمل به قراردادهای نفتی خود با ایران دچار مشکلات متعددی شده بود. میزان صادرات نفت ایران به شرکت شل به حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز رسید.
 
در نهایت با پابرجا ماندن تحریم‌های بین‌المللی، شرکت شل موفق به پرداخت بدهی دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری خود به شرکت ملی نفت ایران نشد تا در کنار تعدادی از پالایشگاه های یونانی، یکی از بدهکاران دانه درشت نفتی ایران لقب بگیرد.
 
بیژن زنگنه وزیر نفت سال گذشته در پاسخ به پرسش مهر مبنی بر پرداخت بدهی ۲.۳ میلیارد دلاری شرکت انگلیسی شل به ایران، گفته بود: شل برای پرداخت بدهی نفتی به ایران آمادگی دارد اما فعلا امکان نقل و انتقال این بدهی ارزی وجود نداردف فعلا این پول نفتی قفل شده است.
 
در این بین با گذشت یک هفته از انتشار بیانیه مشترک هسته ای بین ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵، این شرکت بزرگ نفتی انگلیس بار دیگر برای بازگشت به طرح‌های صنعت نفت ایران اعلام آمادگی کرده است.
 
پیتر وسر مدیر ارشد اجرایی شرکت شل مدیر اجرایی شرکت نفت شل امروز به رویترز اعلام کرد: در صورت آمادگی ایران، فرصت سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز این کشور را بررسی خواهد کرد.
 
به گزارش مهر، در تاریخ آغاز تجارت نفتی ایران با کشورهای مختلف جهان تنها پنج کشور سودان، تانزانیا، نیکاراگوئه، اردن و کره شمالی هیچگاه بدهی نفتی خود به ایران پرداخت نکرده اند و حتی هم اکنون مذاکرات با این کشورها برای تهاتر بدهی‌های معوق نفتی با انواع کالا و خدمات هم به حالت تعلیق درآمده است.


کد مطلب: 32639

آدرس مطلب :
http://www.hadidnews.com/news/32639/شل-انگلیس-آماده-بازگشت-صنعت-نفت-ایران

حدید نیوز
  http://www.hadidnews.com