کد مطلب : 13987
درگیری فیزیکی در پارلمان عراق
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۵۹
درگیری فیزیکی نمایندگان جریان صدر و ائتلاف دولت قانون در پارلمان و نشست محرمانه امیر قطر با برخی مسئولان عراقی برای گسترش بی ثباتی و ناآرامی در این کشور از جمله خبرهای عراق به شمار می رود.

به گزارش حدیدنیوز به نقل از مهر، درگیری فیزیکی نمایندگان پارلمان عراق، جمع آوری امضا برای استیضاح نخست وزیر و نشست محرمانه امیر قطر با برخی مسئولان عراقی برای گسترش اعتراضات ضد دولتی در این کشور تیتر یک رسانه های امروز عراق را تشکیل می دهند.

درگیری لفظی و فیزیکی در پارلمان

خبرگزاری براثا گزارش داد: پارلمان عراق امروز شاهد درگیری لفظی و فیزیکی نمایندگان فراکسیون پارلمانی جریان صدر و ائتلاف دولت قانون بود که این امر سبب شد جلسه پارلمان تعطیل و به فردا موکول شود.

این اقدام در پی تصویب تشکیل کمیته ای برای تحقیق درباره اظهارات ضد شیعی"احمد العلوانی" نماینده فهرست العراقیه صورت گرفت.

تشکیل این کمیته به پیشنهاد "سلمان الجمیلی" نماینده فهرست العراقیه و موافقت"اسامه النجیفی"رئیس پارلمان عراق مطرح شد و تنها نمایندگان ائتلاف دولت قانون با تصویب آن مخالفت کردند.

جمع آوری امضا برای استیضاح مالکی

منابع فهرست العراقیه در ادامه مواضع تنش آمیز خود اعلام کردند که اغلب نمایندگان این فهرست برای استیضاح نوری المالکی نخست وزیر عراق امضا جمع آوری کرده اند تا در جلسات آتی پارلمان این موضوع انجام شود.

"حمید الزوبعی" نماینده فهرست العراقیه با بیان این مطلب افزود: العراقیه درخواست رسمی استیضاح نوری المالکی را به ریاست پارلمان عراق تقدیم خواهد کرد تا مقدمه سلب اعتماد از وی فراهم شود.

نشست محرمانه امیر قطر برای گسترش تظاهرات در عراق

خبرگزاری النخیل به نقل از پایگاه الکترونیکی "اوراق الخلیج" گزارش داد: دولت قطر از اوضاع فعلی عراق و گسترش اعتراضات در شهرهای سنی این کشور رضایت کامل دارد.

"خالد عبدالرحمان العطیه" یکی از مسئولان دفتر وزیر مشاور در امور خارجه قطر اعلام کرد که دولت قطر معتقد است رویدادهای کنونی عراق در بهترین زمان برای ایجاد تغییرات گسترده در منطقه رخ می دهد. اطلاعات موجود حاکی از آن است که مخالفان دولت عراق و برخی مسئولان این کشور در دفتر "شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی" امیر قطر نشست ویژه و محرمانه ای را اخیرا برگزار کرده اند. در این نشست بر ضرورت ادامه اعتراضات ضد دولتی در شهرهای سنی نشین عراق تاکید شده است.

سفر هیئت عراقی به ایران برای ایجاد منطقه آزاد مشترک

خبرگزاری براثا گزارش داد: هیئت عمومی مناطق آزاد وابسته به وزارت دارایی عراق از تصمیم خود برای سفر به ایران در اواخر ماه جاری میلادی خبر داد.

این سفر با هدف تکمیل مذاکرات ویژه درباره ایجاد منطقه آزاد مشترک میان ایران و عراق انجام خواهد شد. هیئتی ایرانی به ریاست "باقر جوینی" مشاور اقتصادی در سفارت ایران در بغداد اخیرا از مناطق آزاد دیدار و درباره راه های همکاری مشترک و تبادل تجاری میان دو کشور گفتگو کرده بود.

انحلال پارلمان در غیاب طالبانی

سومریه نیوز گزارش داد: "میسون الدملوجی" سخنگوی فهرست العراقیه اظهار داشت : انحلال پارلمان در نبود جلال طالبانی رئیس جمهور عراق از لحاظ قانون اساسی غیر ممکن است.

وی خاطرنشان کرد فهرست العراقیه برای حل بحران سیاسی فعلی کشور، حمایت از گفتگو و حفظ استقلال دستگاه قضایی عراق گزینه های متعددی را بررسی می کند.

وضعیت مرزهای سوریه و عراق در منطقه کردستان عراق

نهرین نت گزارش داد: اقلیم کردستان عراق امروز اعلام کرد که مرزهای مشترک عراق در منطقه کردستان با سوریه بسته نشده است و این مرزها همچنان به سوی مناطق کرد نشین سوریه باز است.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که "نیچرفان بارزانی" رئیس منطقه کردستان عراق از نفوذ تروریستها به این منطقه نگران است. طول مرزهای مشترک سوریه و منطقه کردستان عراق بالغ بر ۲۷ کیلومتر است.

بنا بر اعلام آخرین آمار، تاکنون ۶۰ هزار آواره سوریه در پی آغاز بحران این کشور طی ۲۱ ماه گذشته تاکنون به منطقه کردستان عراق پناه برده اند.


Share/Save/Bookmark

جهت دريافت روزانه اخبار حديدنيوز، لطفا آدرس ايميل خود را وارد کنيد: