کد مطلب : 35136
مشاور فاطمه دانشور جاسوس از آب درآمد!
يکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۸
پای یک جاسوس در خدمت امریکا به واسطه مقام مشاورت یکی از اعضای میلیاردر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا در حالی به مدیریت شهری پایتخت باز شد که این فرد اکنون به 10 سال حبس محکوم شده است.
مشاور فاطمه دانشور جاسوس از آب درآمد!
به گزارش حدید نیوز؛ در جریان رسیدگی به یکی از پرونده‌های مهم امنیتی توسط قوه قضاییه، اواسط امسال فردی به نام «علیرضا امیدوار» دستگیر شد که دادستان کل کشور در 27 مهر 95 ضمن تایید خبر دستگیری وی، اعلام کرد بعد از رسیدگی به اتهام این فرد در پرونده مذکور به 10 سال حبس محکوم شده است.

علیرضا امیدوار، فردی است که رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران او را برای فعالیت در حوزه «CSR» به شهرداری تهران معرفی کرد تا طرحی در حوزه مسوولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی را که خود تدوین کرده بود، در شهرداری اجرایی کند.

این عضو شورای شهر فاطمه دانشور است که به واسطه عضویت در اتاق بازرگانی ایران، با برخی بنگاه‌های اقتصادی رابطه‌ای تنگاتنگ دارد. یکی از مباحثی که وی با تلفیق دو جایگاه اجتماعی و اقتصادی خود دنبال می‌کند، مفهومی تحت عنوان «مسوولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی (CSR)» است که در قالب آن، مالکان بنگاه‌های اقتصادی ضمن لحاظ کردن منافع خود، منافع کلان جامعه محلی را نیز از طریق اختصاص بخش کوچکی از درآمد بنگاه به فعالیت‌های اجتماعی، لحاظ کنند.

این فعال اقتصادی مدتی بعد از حضور در شورای شهر تهران تلاش کرد این مفهوم را در پیوند با مدیریت شهری دنبال کند. با تصمیم کمیسیون برنامه و بودجه شورا موضوع «CSR» به سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران که اکنون با نام سازمان خدمات اجتماعی در ذیل شهرداری و در حوزه آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کند، سپرده شد. البته دانشور همواره مخالف این تصمیم بود و اصرار داشت که سازمان مذکور از عهده این کار برنمی‌آید بلکه باید سازمان‌های مردم نهاد متولی اصلی پیش‌برد این برنامه باشند. وی همواره از نحوه برخورد شهرداری تهران با این فرد که امروز اتهام جاسوسی او اثبات شده است، گلایه‌مند بود و اعتقاد داشت شهرداری در برقراری ارتباط موثر با این فرد متخصص کارشکنی می‌کند.

امیدوار به عنوان مشاور این عضو شورای شهر در اتاق بازرگانی هم مشغول به کار بود؛ ضمن اینکه وی تا پیش از دستگیری به عنوان یکی از دست اندرکاران نمایندگی شرکت محصولات صوتی و تصویری سامسونگ در ایران نیز فعالیت می‌کرد.

ظاهرا امیدوار که تحصیل کرده انگلستان است، در پوشش پژوهشگر نیز با پژوهشنامه‌های گروه اقتصاد مرکز تحقیقات مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز همکاری کرده است. به عنوان مثال در شماره 21 پژوهشنامه مرکز تحقیقات استراتژیک که به همت «مرکز ترویج حاکمیت شرکتی» منتشرشده، مقالاتی از او منتشر شد و سیدرضا صالحی امیری، مشاور حسن روحانی و سردبیر این پژوهشنامه در مقدمه از تلاش‌های وی تشکر کرد!

وی فعالیت‌های اجتماعی گوناگونی را با همکاری شرکت سامسونگ در ایران کلید زد که اکنون مشخص شده در واقعیت اهداف دیگری به جز فعالیت اجتماعی را دنبال می‌کرده است.

ایجاد مجتمع فنی و حرفه‌ای برای آموزش تعمیر لوازم خانگی به جوانان و افراد جویای کار و نیز برگزاری کمپین «کودکان امید» با هدف تجهیز مدارس به کلاس‌های هوشمند و راه‌اندازی کتابخانه‌های گویا برای نابینایان و کم بینایان عناوین برخی از این فعالیت‌ها است.

در جریان رسیدگی قوه قضاییه به پرونده وی، مشخص شده که او بخشی از «پروژه تغییر» در ایران و «نفوذ» در لایه‌های مختلف حاکمیتی و اقشار گوناگون جامعه بوده است که طی آن، سرپل‌های مرتبط با سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا در پوشش پروژه‌هایی نظیر کارآفرینی، استارتاپ و خیریه‌ها و حتی برخی امور اجتماعی و فرهنگی، به بسترسازی و پیش‌برد پروژه تغییر در جامعه ایرانی از طریق ارتباط با اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان می‌پرداختند.

شوراها بخشی از ساختار حاکمیتی کشور محسوب می‌شوند و طبعا کسانی که به عضویت این نهاد در می‌آیند، باید ملاحظات امنیتی لازم را در حوزه تمام فعالیت‌های خود حتی فعالیت‌های اجتماعی خارج از چارچوب شورا لحاظ کنند. با این حال امروز که حضور یک جاسوس در دایره تصمیم‌سازی شهر تهران اثبات شده است، این جریان حتی اگر یک خطای کاملا سهوی باشد، به جایگاه شوراها آسیب زده و شکی نیست که به اعتماد عمومی نسبت به این نهاد نیز خدشه وارد کرده است.

Share/Save/Bookmark

جهت دريافت روزانه اخبار حديدنيوز، لطفا آدرس ايميل خود را وارد کنيد: