کد مطلب : 36918
برا ي افزايش سرمايه در گردش توليد محصولات ايران خودرو صورت گرفت:‌
واگذاري 457 ميليارد ريال سهام شركت‌هاي زيرمجموعه ايران خودرو درنيمه نخست امسال
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۸
منابع حاصل از واگذاري سهام شركت هاي زيرمجموعه ايران خودرو و املاك، صرف تامين نقدينگي براي سرمايه در گردش توليد محصولات، بازپرداخت تسهيلات دريافتي و كاهش هزينه هاي مالي، سرمايه گذاري جهت ارتقا و توليد محصولات جديد و در نتيجه افزايش سود آوري شركت شده است.
واگذاري 457 ميليارد ريال سهام شركت‌هاي زيرمجموعه ايران خودرو درنيمه نخست امسال
به گزارش حدیدنیوز به نقل از ايكوپرس، از سال 92 تا نيمه نخست امسال با توجه به بازاريابي‌هاي انجام شده، سهام تعداد 8 شركت زير مجموعه گروه به علاوه بخشي از سهام شركت‌هاي بورسي گروه، جمعا به مبلغ 057ر10 ميليارد ريال واگذار شده است.

 
افزون بر اين از سال 1394 تاكنون با شناسايي املاك مازاد در سطح شركت‌هاي گروه و ارزيابي آنها توسط كارشناسان رسمي دادگستري، تعدادي از املاك مازاد به مبلغ 461ر4 ميليارد ريال از طريق مزايده عمومي واگذار شده است.

 
همچنين براي سال مالي 97 نيز تعدادي از شركت‌هاي زير مجموعه و سهام مازاد 51 درصد شركت‌هاي بورسي گروه و تعدادي از املاك مازاد گروه در برنامه واگذاري قرار گرفته كه از ابتداي سال تاكنون، بخشي از سهام شركت هاي زير مجموعه به مبلغ 457 ميليارد ريال و املاك مازاد به مبلغ 238 ميليارد ريال، جمعا مبلغ 695 ميليارد ريال واگذار شده است.

 
در راستاي مصوبات مجامع عمومي سهامداران و مصوبات هيات مديره شركت ايران‌خودرو، به منظور اصلاح ساختار بهينه اقتصادي گروه و پرتفوي سرمايه گذاري‌ها، تامين نقدينگي، بازپرداخت تسهيلات دريافتي و كاهش هزينه‌هاي مالي، تبديل دارايي‌هاي راكد و غير مولد به مولد، كسب بازده مطلوب‌تر از دارايي‌ها، كاهش هزينه‌ها، ارتقاي توان رقابتي گروه صنعتي ايران خودرو و افزايش سود آوري، برنامه واگذاري سهام و املاك مازاد شركت‌هاي زير مجموعه گروه در دستور كار قرار گرفته است.

 
برهمين اساس،‌ شركت‌هاي زير مجموعه گروه صنعتي ايران خودرو از منظر ميزان اهميت در زنجيره تامين و ساختار بهينه اقتصادي گروه، مورد بررسي قرار گرفته و به شركت هاي استراتژيك (غيرقابل واگذاري) و غير‌استراتژيك (قابل واگذاري) طبقه بندي شده است.

 
شركت‌هاي قابل واگذاري نيز در سه بخش شركت‌هاي با بازدهي مطلوب، كم بازده و زيان ده مورد تفكيك و رتبه بندي شده و فرصت‌ها و تهديدات واگذاري هر شركت مورد بررسي قرار گرفته است. پس از اخذ مصوبه هيات مديره شركت ايران‌خودرو، اقدامات مربوط به قيمت‌گذاري سهام و دارايي‌هاي شركت‌هاي بورسي و غيربورسي قابل ‌واگذاري، توسط كارشناسان رسمي دادگستري انجام شده است.

Share/Save/Bookmark

جهت دريافت روزانه اخبار حديدنيوز، لطفا آدرس ايميل خود را وارد کنيد: