کد مطلب : 34603
حساسیت‌ عاج دندانی چیست؟ علائم و توصیه‌ها
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۳
عضو انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران نسبت به تشخیص درد دندان ناشی از بروز حساسیت عاجی هشدار داد و گفت: ۴۰درصد بزرگسالان از این مشکل رنج می‌برند.
به گزارش حدیدنیوز به نقل از تسنیم، فرناز مهدی‌سیر با ابراز "در حساسیت‌های دندانی یا به‌طور اختصاصی حساسیت‌های عاجی یک درد کاملاً مشخص و تیز داریم که بیمار کاملاً تشخیص می‌دهد این درد به‌روی کدام دندان است"، اظهار داشت: ولی در بعضی از دردهای دیگر بیمار نمی‌تواند به‌طور دقیق نقطه درد دندان را تشخیص دهد.

این متخصص دندانپزشک ترمیمی از جمله علائم شایع در حساسیت‌های عاجی را برخورد هوای سرد با دندان یا تغییرات دمای ناشی از غذاهای سرد و گرم نام برد و افزود: برای مثال وقتی مسواک می‌زنیم و احساس درد می‌کنیم و یا زمانی که ناخن روی دندان می‌کشیم و احساس درد دارد، ناشی از حساسیت‌های عاجی است.

وی همچنین به تحریکات شیمیایی ناشی از ترکیبات شیرین و ترش در بروز درد دندان اشاره کرد و گفت: این قبیل تحریکات نیز منجر به ایجاد درد مشخص در دندان می‌شود.

استادیار بخش ترمیمی دانشگاه آزاد، افزود: حساسیت عاجی در تمام سنین ممکن است مشاهده شود اما بیشتر بین افراد 20 تا 50 سال دیده می شود، به‌طوری که 40 درصد افراد بزرگسال از این مشکل رنج می‌برند.

مهدی‌سیر تأکید کرد: اگر بخواهیم حساسیت‌های عاجی را دقیق‌تر تشریح کنیم، عریان شدن عاج دندان به محیط دهان، این نوع حساسیت را ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: از نخستین عوامل بروز چنین دردهای دندانی، می‌توان به مسائل آناتومیک که جزو ژنتیک است اشاره کرد و از موارد دیگر، سایش دندان‌ها است که به‌دلیل افزایش سن و عادت بد غذا خوردن و استفاده از مسواک زبر و خمیر دندان‌های ساینده، استفاده از مواد شیمیایی و...، موجب تخریب مینای دندان و حساسیت می‌شود.

عضو انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران، گفت: اگر بخواهیم درمانی برای این قبیل دردهای دندانی ناشی از حساسیت عاجی انجام دهیم ابتدا باید عامل را حذف کنیم.

وی توضیح داد: دندانپزشک اول باید یک تاریخچه از بیمار بگیرد تا مشخص شود مشکل چیست، زیرا یکی از موارد شایع بد مسواک زدن به‌خصوص در افراد دچار وسواس است. همچنین استفاده از مسواک‌های زبر که ابتدا باید روش صحیح مسواک زدن را به این افراد آموزش داد تا بیش از حد به دندان‌های خود فشار نیاورند و زمانی که مسواک می‌زنند از خمیر دندان‌های ساینده استفاده نکنند.

Share/Save/Bookmark

جهت دريافت روزانه اخبار حديدنيوز، لطفا آدرس ايميل خود را وارد کنيد: