کد مطلب : 19300
فرماند‌هان موشکی و توپخانه سپاه در کره شمالی
دوشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۰
حسن طهرانی مقدم وقتی برای تاسیس یگان موشکی سپاه از توپخانه جدا شد، فرماندهی این یگان مهم، تاثیرگذار و البته نوپا را به یکی از بچه‌های تبریز سپرد.
به گزارش حدیدنیوز به نقل از مشرق، وقتی در سال ۶۲ قرار شد تا برادر «حسن طهرانی مقدم» برای تاسیس و پایه‌گذاری یگان موشکی سپاه از توپخانه برود، این یگان نوپا را به کسی سپرد که از همه جهت خیالش راحت باشد؛ «حسن شفیع زاده» 


سردار شهید حسن شفیع زاده فرمانده توپخانه سپاه

شفیع‌زاده متولد سال ۱۳۳۶ در محله لیل‌آباد تبریز بود که پس از اخذ دیپلم متوسطه در رشته طبیعی، در سال ۱۳۵۵ برای گذراندن دوره آموزش سربازی به پادگان عجب‌شیر رفت و در سال ۱۳۵۷ برای اجرای فرمان امام خمینی(ره) پادگان محل خدمت سربازی‌اش را ترک کرد.
او در ۲۱ بهمن ۱۳۵۷برای حضور در مراسم استقبال تاریخی از حضرت امام(ره) به تهران آمد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز مسئول حفاظت از بیت شهید محراب آیت‌الله مدنی(ره) را بر عهده داشت و در جریان سرکوب غائله خلق مسلمان، شناسایی و سرکوب خوانین و فئودالها در روستاهای آذربایجان شرقی و راه‌اندازی بخش رفاه سپاه تبریز و تأمین اقلام مورد نیاز مردم نقش بسزایی داشت.
این شهید بزرگوار در سال ۱۳۵۹ جانشین شهید مهدی باکری در عملیات سپاه ارومیه شد؛ پاکسازی شهر اشنویه و سایر شهرهای آذربایجان غربی از لوث ضدانقلاب و حضور در مناطق عملیاتی جنوب بخشی از فعالیت‌های شهید شفیع‌زاده است.


شهید حسن شفیع‌زاده(نفر دوم از چپ) در کنار شهید حسن طهرانی‌مقدم (نفر سوم) و سردار سرلشکر محمد باقری (نفر چهارم)

او در سال ۱۳۶۱ فرماندهی توپخانه سپاه را بر عهده گرفت و پس از حضور و هدایت آتش توپخانه در عملیات‌های الی بیت‌المقدس، رمضان، مسلم بن‌عقیل، والفجر مقدماتی، والفجر یک، والفجر ۲، والفجر ۴، خیبر، بدر، والفجر ۸، کربلای ۴، کربلای ۵، کربلای ۸ و کربلای ۱۰، سرانجام در هشتم اردیبهشت ۱۳۶۶ طی آخرین عملیات در منطقه ماووت به شهادت رسید.
عکس زیر تصویری است از سالهای ابتدای جنگ که محسن رفیق دوست وزیر وقت سپاه به همراه جمع دیگری از مسئولین و فرماندهان نظامی ازجمله حسن طهرانی مقدم فرمانده وقت موشکی و حسن شفیع زاده فرمانده وقت توپخانه سپاه برای رایزنی در خصوص تهیه جنگ افزار و ارتقا توانمندی‌های دفاعی جبهه‌های جنگ، به کره شمالی سفر کرده‌اند. 


شهید شفیع زاده (نفر اول ردیف جلو از چپ) در کنار محسن رفیق دوست (نفر سوم)، شهید طهرانی مقدم نیز اولین نفر در دریف دوم دیده می شود

Share/Save/Bookmark

جهت دريافت روزانه اخبار حديدنيوز، لطفا آدرس ايميل خود را وارد کنيد: