کد مطلب : 32882
معاون وزیر جهاد کشاورزی؛
بهبود 2.5 میلیارد دلاری تراز محصولات کشاورزی
چهارشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۶
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی از بهبود 2.5 میلیارد دلاری تراز محصولات کشاورزی خبر داد و گفت: باتوجه به اقدامات صورت گرفته در بخش صادرات محصولات کشاورزی سال گذشته تراز تجاری این بخش به منفی 5.5 میلیارد دلار رسیده است.
بهبود 2.5 میلیارد دلاری تراز محصولات کشاورزی
حسن رکنی روز چهارشنبه در حاشیه سومین همایش اصلاح نژاد ژنتیک دام که در سالن مرکز همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، افزود: طی سال گذشته تراز تجاری بخش کشاورزی منفی ۸ میلیارد دلار بوده که با همت تولیدکنندگان و بهره برداران این رقم اکنون به رقم قابل قبولی کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه کشور ظرفیت افزایش تولیدات دامی را دارد، گفت: می توانیم با افزایش میزان بهره وری در این بخش و استفاده از تمام ظرفیت ها شرایط را برای صادرات و ارزآوری بیشتر به کشور فراهم کنیم.


** تولید خمیر مرغ استاندارد منعی برای تولید ندارد

معاون وزیر جهادکشاورزی درخصوص ممنوعیت استفاده از خمیر مرغ در فرآورده های گوشتی، گفت: متاسفانه همیشه ادعاهای غیرکارشناسی باعث نگرانی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان شده است در حالی که باید این مباحث به جای رسانه ای شدن در جلسات کارشناسی مورد پیگیری قرار گیرد.

وی افزود: معتقدم در جایی که استاندارد لازم تولید مواد غذایی برای مردم وجود ندارد باید از طریق دستگاه های نظارتی از فعالیت این واحدها جلوگیری شود.

وی اضافه کرد: در همه جای دنیا از خمیر مرغ استفاده می شود منتها تولید این محصول با رعایت استانداردهای بهداشتی و موازین و پروتکل های ملی و بین المللی صورت می گیرد.

وی گفت: هم اکنون واحدهای زیادی مجوزهای لازم را از وزارت بهداشت گرفته و با نظارت سازمان دامپزشکی خمیر مرغ تولید می کنند لذا نباید هیچ منعی برای تولیدشان وجود داشته باشد.** گوشت بوفالوی هندی برای مصرف خوراکی کیفیت ندارد

رکنی درخصوص واردات گوشت بوفالوی هندی، افزود: آنچه برای واردات گوشت بوفالوی هندی نیاز است از طریق پروتکل های بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور مدنظر قرار دارد اما این گوشت براساس برنامه های سازمان دامپزشکی باید به مصرف صنعتی در کارخانجات فرآورده های گوشتی برسد.

وی با تاکید بر اینکه واردات گوشت بوفالوی هندی کاهش یافته است، گفت: طی سال های اخیر واردات گوشت بوفالو محدود بوده و این در حالی است که سال گذشته واردات این نوع گوشت در مقیاسه با سال ۹۲ بیشتر محدود شده بود.

وی اضافه کرد: هم اکنون سیاست کشور بر این است کمبود مواد پروتئینی مثل گوشت قرمز را با توجه به ظرفیت های داخلی تامین کنیم و میزان واردات کاهش یابد اما در حال حاضر بخشی از واردات گوشت قرمز ما از برزیل است که با استانداردهای بالا وارد می شود.

به گفته وی، گوشت دام هندی قیمتش و نوع مصرفش برای مصارف فرآورده های گوشتی مطلوب است اما به دلیل کیفیت نامطلوب برای مصرف خوراکی توصیه نمی شود و هم اکنون نیز این گوشت با نظارت سازمان دامپزشکی کشور در فرآورده های گوشتی به مصرف می رسد.


** خرید تضمینی شیر خام امسال نیز ادامه دارد

معاون وزیر جهادکشاورزی درباره قیمت شیر خام گفت: متاسفانه سال گذشته نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار برای هر کیلوگرم شیرخام به قیمت ۱۴۴۰ تومان اجرایی نشد و همین موضوع در سال جاری نیز ادامه یافت به طوری که این امر باعث اعتراض دامداران سراسر کشور شده است.

وی افزود: در حال حاضر دولت به طور جدی اجرای مصوبه سال گذشته ستاد تنظیم بازار را برای خرید هر کیلوگرم شیر خام با قیمت ۱۴۴۰ تومان را در دست پیگیری دارد و در تلاش هستیم به زودی این امر محقق شود.

به گفته معاون وزیر جهادکشاورزی، میزان سرانه تولید شیر خام ۱۱۰ کیلوگرم است که ۱۰ کیلوگرم آن صادر می شود و مابقی به مصرف داخلی می رسد.

وی درباره خرید تضمینی شیر خام گفت: سال گذشته دولت برای حمایت از دامداران شرایط را برای خرید تضمینی شیرخام برای سازمان مرکزی، تعاون روستایی ایجاد کرد به دستور وزیر جهادکشاورزی روند خرید تضمینی شیر خام امسال نیز ادامه پیدا می کند.

وی ادامه داد: در همین راستا اخیرا جلسات ویژه ای در دفتر ریاست جمهوری با حضور مسوولان سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و مسوولان تشکل های دامداران و صنایع غذایی برگزار می شود تا شیر خام به قیمت مصوب از دامداران خریداری شود.

رکنی متعقد است زنجیره تولید باید در بخش دام و طیور اجرایی شود که این امر در حال حاضر در دستور کار دولت قرار دارد.


Share/Save/Bookmark

جهت دريافت روزانه اخبار حديدنيوز، لطفا آدرس ايميل خود را وارد کنيد: