کد مطلب : 27175
امکان انتقال داده های امن با مودم های طراحی شده ایرانی
چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۲۰
پژوهشگران پارک علم و فناوری پردیس اقدام به طراحی مودم های مخابراتی کردند که امکان انتقال داده ها را با امنیت بالا فراهم می کند.
امکان انتقال داده های امن با مودم های طراحی شده ایرانی
به گزارش حدیدنیوز، دکتر مهدی توحیدیان مجری طرح مودم را فرستنده و گیرنده مخابراتی توصیف کرد و گفت: مودم ها به صورت مستقیم با هم ارتباط برقرار می کنند که برای ایجاد ارتباط امن در بخش های نظامی، پلیسی و آتش نشانی کاربرد دارد.

وی با اشاره به سابقه استفاده از مودم ها اظهار داشت: تا پس از جنگ جهانی دوم مودم هایی که برای ارتباط میان دو گروه استفاده می شد به صورت آنالوگ بوده است به این ترتیب که پس از روشن کردن آن فرد شروع به صحبت می کرد و اطلاعات خام روی فرکانس های بالا (RF) قرار می گرفت و طرف مقابل این اطلاعات را دریافت می کرد.

توحیدیان با بیان این که در این نسل از مودم ها کیفیت انتقال اطلاعات بسیار پایین بود، اظهار داشت: اطلاعاتی که به این ترتیب رد و بدل می شد قابل شنود بود از این رو پس از جنگ جهانی دوم و پیشرفت علم مخابرات محققان به سمت مخابرات دیجیتال رفتند.

وی با اشاره به ویژگی های مخابرات دیجیتال یادآور شد: در این دست از مخابرات گفته ها و اطلاعات به صورت بیت های صفر و یک تبدیل و پس از تبدیل آن ها به شکل موج ارسال می شد.

مجری طرح با بیان این که این روش انتقال اطلاعات از امنیت بالایی برخوردار است، خاطر نشان کرد: در این راستا اقدام به طراحی و ساخت مودم های مخابراتی بر طبق استانداردهای نوین در این سیستم ها کردیم.

توحیدیان به بیان جزئیات مودم های طراحی شده پرداخت و ادامه داد: این مودم ها مجهز به کلیدی میان فرستنده و گیرنده است که با زدن آن انتقال اطلاعات به صورت رمز تبدیل خواهد شد.

به گفته وی با استفاده از این روش امکان شنود از طریق این مودم ها غیرممکن می شود.

مجری طرح با تاکید بر این که مودم های طراحی شده آنتی جمینگ هستند در این باره توضیح داد: در صورتی که فردی بخواهد اخلالی در انتقال داده ها در این مودم ها ایجاد کند باید هزینه بالایی را بپردازد.

توحیدیان از اجرای فاز توسعه ای این طرح خبرداد و گفت: در حال حاضر فاز اول و دوم این طرح پایان یافته و وارد فاز سوم که شامل طراحی و ساخت فرستنده و گیرنده هایی با عنوان BMR است، شدیم.

مجری طرح با اشاره به کاربردهای مودم های طراحی شده یادآور شد: مودم های طراحی شده علاوه بر کاربردهای نظامی در مکانهایی که زلزله رخ داده و زیرساخت های مخابراتی آن مختل شده است امکان ارتباط میان گروه های مختلف چون پلیس، آتش نشان ها و امدادگران را فراهم می کند.

Share/Save/Bookmark

جهت دريافت روزانه اخبار حديدنيوز، لطفا آدرس ايميل خود را وارد کنيد: