کد مطلب : 24240
در آستانه ۶۰ سالگی سقوط دولت مصدق:
بالاخره سیا به دست داشتن در کودتای ۲۸ مرداد اعتراف کرد+اسناد
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۴۴
سازمان سیا سند محرمانه ای را منتشر کرد که در آن به دست داشتن در کودتا 28مرداد اذعان می‌کند.
بالاخره سیا به دست داشتن در کودتای ۲۸ مرداد اعتراف کرد+اسناد
 سازمان جاسوسی آمریکا، سیا در آستانه ۶۰ سالگی کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ که منجر به سقوط دولت ملی دکتر مصدق شد سند محرمانه ای را منتشر کرد که در آن به دست داشتن در کودتا علیه نخست وزیر قانونی کشورمان اذعان می‌کند.


به گزارش حدیدنیوز به نقل از فارین پالیسی؛ سازمان جاسوسی آمریکا، سیا در آستانه ۶۰ سالگی کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ که منجر به سقوط دولت ملی دکتر مصدق شد سند محرمانه ای را منتشر کرد که در آن به دست داشتن در کودتا اذعان می کند.

این سند که توسط یکی از تاریخ نگاران ‌داخلی سازمان سیا در اواسط سال های ۱۹۷۰ تهیه شده است بخشی از پرونده " مبارزه برای ایران" نام دارد.

البته بخشی از این مدرک برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ منتشر شد، اما بخش اعظم آن به خصوص فصل ۳ آن با عنوان "اقدام مخفیانه" امروز منتشر شده است که در واقع شرح چگونگی اجرای کودتا است. در این نسخه برای اولین بار- حداقل تا جایی که ما مطلع هستیم- مشارکت سازمان جاسوسی آمریکا اذعان می شود:« کودتای نظامی که منجر به سقوط مصدق و سرنگونی کابینه جبهه ملی شد، تحت نظارت سازمان سیا به عنوان یک اقدام سیاست خارجی ایالات متحده صورت گرفت» سیا اذعان داشته است که از بیم حضور شوروری در ایران دست به عملیات موسوم به "آژاکس" زده است.

تصاویر اسناد و اطلاعات تکمیلی متعاقبا افزوده خواهد شدبر اساس این استاد توطئه آمریکا برای سقوط دولت ملی کشورمان در ۴ مرحله برنامه ریزی شده بود:

۱. مرحله اول به راه انداختن تظاهرات بزرگی توسط مزدوران از پیش آماده شده بود که بین ساعت ۶ تا ۱۰ صبح روز کودتا صورت گرفت:۲. مرحله دوم شامل واردکردن نیروهای، پلیس، نظامیان و مامورین اطلاعاتی به صحنه است:۳. مرحله سوم کودتا مستقر کردن تانک ها در خیابان‌ها و به دام افتادن صوری آنها بود. این بخش اهیمت زیاید داشت و که طی کودتا نیروهای طرفدار شاه ۲۴ دستگاه تانک را تحت کنترل خود آوردند.۴. حمله به اهداف مرحله آخر کودتا را تشکیل می داد که بین ساعت ۱۴ تا ۱۹ بعد از ظهر صورت گرفت. در این مرحله نیروهای ضد مصدق به سوی خانه وی به راه افتاده و احتمالا پیش از آنکه ساختمان خانه نخست وزیر قانونی وقت را خراب کنند، فرصتی برای خروج وی در نظر گرفته اند و در نهایت عصر آن روز سرلشگر فضل‌الله زاهدی در رادیو خود را نخست وزیر جدید ایران خواند.


Share/Save/Bookmark
مرجع :تسنیم

جهت دريافت روزانه اخبار حديدنيوز، لطفا آدرس ايميل خود را وارد کنيد: