کد مطلب : 34573
اظهارات سرپرست جدید سازمان حج درباره اعزام به سوریه و کاهش هزینه سفر عراق
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۸
سرپرست جدید سازمان حج و زیارت با تشریح سیاست‌های کاری‌اش درباره‌ی آخرین تحولات مربوط به سفر حج و عمره، درباره کاهش هزینه‌های سفر عتبات عالیات عراق و شرایط اعزام زائر به سوریه توضیحاتی داد.
ایسنا، حمید محمدی در حاشیه مراسم معارفه‌اش به عنوان سرپرست سازمان حج و زیارت در جمع خبرنگاران در تشریح سیاست‌ها و توقعات دولت ایران از عربستان برای از سرگیری عمره و حج گفت: انتظارات ما از عربستان همان چیزی است که سال گذشته مطرح شد. همچنان انتظار داریم تضمینی برای امنیت،‌ تسهیل امکانات و قائل نشدن تفاوت بین زائران ایرانی و سایر  کشورها لحاظ شود. اگر سعودی‌ها این توقعات را تامین کنند، ما نیز تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

وی درباره تعیین زمانی برای مذاکره با عربستان، اظهار کرد: پیگیری این موضوع با وزارت خارجه است و سازمان حج و زیارت در این‌باره دخیل نیست. منتظریم ببینیم وزارت خارجه چه اقدامی می‌کند.

سرپرست جدید سازمان حج و زیارت همچنین درباره پیگیری حقوق شهدای منا با توجه به منویات مقام معظم رهبری در این مورد، اظهار کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، مراکز مرتبط با این موضوع مسؤول پیگیری این حقوق شده‌اند که در عرصه بین‌الملل این وظیفه به وزارت امور خارجه محول شده است، اما سازمان حج و زیارت در داخل نیز اقداماتی برای حفظ نام شهدای منا انجام می‌دهد.

او در ادامه درباره‌ی تصمیم این سازمان برای اعزام زائر به سوریه با توجه به آزادسازی بخشی از این سرزمین، گفت: در طول دو سال گذشته رفت‌وآمدهایی بین دو کشور صورت گرفت که انتظار ما برای بازگشایی این مسیر، ارائه پیوست امنیتی از سوی دولت سوریه بود. با توجه به تحولات این کشور و آزادسازی حلب، اگر مراجع ایرانی در این‌باره تصمیم بگیرند به شرط ارائه‌ی پیوست امنیتی دولت سوریه آمادگی برای اعزام وجود دارد که قطعا در مرحله نخست این سفرها هوایی خواهد بود.

وی در ادامه درباره سیاست کاهش هزینه سفر عتبات، توضیح داد: ‌تمام تلاش بر این است که قیمت‌ها پایین آید. هرچند مشکلاتی مانند محدودیت تعداد هتل‌، نرخ  ویزا و هزینه ارزی وجود دارد که قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

او سپس درباره‌ی سرانجام لغو رواید بین ایران و عراق، گفت: این موضوع در اختیار وزارت امور خارجه است و سازمان حج و زیارت نیز از سیاست‌های آن وزارتخانه تبعیت می‌کند.

محمدی در ادامه در تشریح مفهوم سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ایجاد وهن در سفر عتبات بین مردم و نظام، بیان کرد: علاقه‌مندی برای حضور در عتبات بسیار زیاد است، در این بین برخی از این علاقه‌مندی استفاده نادرست می‌کنند و خارج از مبادی قانونی زائران را به عراق می‌برند، طبیعتا این کار برای کسب سود بیشتر است که بعضا در حق زائران اجحاف می‌شود. ناهنجاری‌های که این میان پیش می‌آید سبب وهن مردم شده است.

سرپرست سازمان حج و زیارت همچنین با تاکید بر توسعه زیرساخت در عتبات عالیات که جزو سیاست‌های این سازمان به شمار می‌آید، اظهار کرد: در سه سال گذشته پروژه‌هایی در مرز و عتبات عالیات اجرا شده بود که برخی از آن‌ها به بهره برداری رسید. قرار است این ظرفیت و توسعه منطبق با نیاز زائران افزایش یابد. استانداردسازی مسکن در عتبات عالیات و ارتقا سطح کیفی هتل‌ها که در حال حاضر بسیار پایین است، نیز در دستور کار قرار دارد.

محمدی همچنین ماموریت و سیاست‌اش در سازمان را در ادامه برنامه‌های قبلی دانست و افزود: سیاست کلان ادامه همان مسیر برای ارائه خدمات بهتر به زائران عتبات عالیات و افزایش ظرفیت اعزام و امکانات در عراق است. اگر راه مسدود شده‌ی عمره و حج نیز باز شود، این سازمان برای ساماندهی دوباره تشرف زائران به عربستان آمادگی دارد.

Share/Save/Bookmark

جهت دريافت روزانه اخبار حديدنيوز، لطفا آدرس ايميل خود را وارد کنيد: