کد مطلب : 31764
جدول درآمدهای گازی
درآمد ۳۴۰ میلیارد دلاری ایران از پارس‌ جنوبی/درآمد گاز یقه نفت را گرفت
دوشنبه ۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۱
ارزش گاز و محصولات گازی تولید شده در پالایشگاه‌های پارس جنوبی در طول ۱۳ سال گذشته تاکنون به حدود ۳۴۰ میلیارد دلار می‌رسد که...
درآمد ۳۴۰ میلیارد دلاری ایران از پارس‌ جنوبی/درآمد گاز یقه نفت را گرفت
ارزش گاز و محصولات گازی تولید شده در پالایشگاه‌های پارس جنوبی در طول ۱۳ سال گذشته تاکنون به حدود ۳۴۰ میلیارد دلار می‌رسد که با درآمدهای صادرات نفت (بدون احتساب میعانات گازی) برابری می‌کند.

به گزارش حدیدنیوز، با گذشت ۱۲ سال از آغاز بهره برداری از اولین فاز پارس جنوبی (طرح توسعه فاز ۲ و ۳ پارس جنوبی در سال ۱۳۸۱) تاکنون جمهوری اسلامی ایران از محل استخراج و پالایش گاز طبیعی و پنج محصول استراتژیک دیگر این میدان مشترک گازی بیش از ۳۴۰ میلیارد دلار درآمد کسب کرده است.

مهرداد عبدی درباره آخرین وضعیت تولید و فرآورش گاز طبیعی و ۶ محصول اصلی گاز در پالایشگاه‌های پارس جنوبی در طول ۱۳ سال گذشته تاکنون، گفت: در طول این مدت بیش از ۵۷۷ میلیارد متر مکعب گاز شیرین و پالایش شده در پالایشگاه های پارس جنوبی تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه شد.

مدیر مرکز دیسپچینگ مجتمع گاز پارس جنوبی با اعلام اینکه در طول این مدت بیش از یک میلیارد بشکه میعانات گازی در پالایشگاه های پارس جنوبی تولید و به بازارهای جهانی و یا واحدهای پالایشی داخلی صادر شده است، تصریح کرد: همچنین در این مدت بالغ بر دو میلیون و ۹۳۲ هزار تن گوگرد در پالایشگاه های پارس جنوبی تولید و صادر شده است.

این مقام مسئول میزان تولید گاز اتان به عنوان مهمترین خوراک صنایع پتروشیمی را بیش از ۶ میلیون و ۷۵۶ هزار تن عنوان کرد و افزود: در طول ۱۳ سال گذشته تاکنون بیش از پنج میلیون و ۵۷۰ هزار تن محصول گازی پروپان تولید و صادر شد.

عبدی با اشاره به تولید و فرآورش بیش از سه میلیون و ۷۹۰ هزار تن محصول گازی بوتان در پالایشگاه های پارس جنوبی، تاکید کرد: در سال جاری هم با کاهش دوره تعمیرات اساسی بیش از یک میلیارد دلار درآمد بیشتر از محل افزایش تولید گاز طبیعی و سایر محصولات گازی نصیب اقتصاد کشور شد.
جزئیات درآمد ۳۴۰ میلیارد دلاری ایران از پارس جنوبی

در شرایط فعلی قیمت هر متر مکعب گاز صادراتی ایران به ترکیه حدود ۴۰ سنت برآورد می شود که با احتساب قیمت گاز صادراتی ارزش گاز تولید و پالایش شده ایران در طول ۱۳ سال گذشته تاکنون از فازهای پارس جنوبی بیش از ۲۳۰ میلیارد دلار برآورد می شود.

در طول بیش از یک دهه گذشته تاکنون هم ایران بیش از یک میلیارد بشکه میعانات گازی به عنوان یک محصول پرطرفدار و استراتژیک گازی در پالایشگاه‌های پارس جنوبی تولید و به بازارهای جهانی عرضه کرده است.

بر این اساس با احتساب متوسط قیمت هر بشکه میعانات گازی ایران حدود ۱۰۰ دلار، در طول حدود ۱۳ سال گذشته تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد از محل تولید و صادرات میعانات گازی نصیب اقتصاد ملی شده است.

از سوی دیگر در صورتی که متوسط قیمت هر تن گوگرد گرانول صادراتی ایران در طول یک دهه گذشته تاکنون حدود ۱۵۰ دلار باشد و با تولید بیش از دو میلیون و ۹۳۲ هزار تن گوگرد، کشور از محل تولید و صادرات گوگرد فازهای پارس جنوبی حدود ۴۴۰ میلیون دلار درآمد کسب کرد.

اتان به عنوان مهمترین منبع تامین خوراک صنایع پتروشیمی به ویژه مجتمع های پتروشیمی منطقه عسلویه محسوب می شود و در طول ۱۳ سال گذشته تاکنون بیش از ۶ میلیون و ۷۵۶ هزار تن گاز اتان در پالایشگاه‌های پارس جنوبی تولید و عرضه شده است.

از اینرو در صورتی که متوسط قیمت هر تن اتان تولیدی حدود ۲۴۰ دلار در نظر گرفته شود در طول این مدت از محل تولید و عرضه اتان بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار درآمد شامل حال اقتصاد ایران شد.

محصول گازی پروپان جز فرآورده های استراتژیک و پر طرفدار در بازار جهانی گاز است که در طول بیش از یک دهه گذشته تاکنون بیش از پنج میلیون و ۵۷۰ هزار تن محصول پروپان در فازهای این میدان مشترک گازی با قطر تولید و عرضه شده است.

بنابراین در صورتی که متوسط قیمت هر تن محصول ارزشمند گازی پروپان تولیدی حدود ۷۵۰ دلار در نظر گرفته شود در طول این مدت از محل تولید و عرضه پروپان بیش از چهار میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار درآمد به دست آمد.

فرآورده گران قیمت بوتان دیگر محصول گازی بوده که در طول ۱۳ سال گذشته بیش از سه میلیون و ۷۹۰ هزار تن از آن در پالایشگاه های پارس جنوبی تولید و عرضه شده است و در صورتی که متوسط قیمت هر تن محصول ارزشمند گازی بوتان تولیدی حدود ۷۷۰ دلار در نظر گرفته شود در طول این مدت از محل تولید و عرضه پروپان بیش از دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار درآمد حاصل شد.

در مجموع با احتساب ارزش تولید گاز طبیعی شیرین شده، اتان، گوگرد، میعانات گازی، پروپان و بوتان، ایران در طول ۱۳ سال گذشته نزدیک به ۳۴۰ میلیارد دلار درآمد کسب کرده است که می تواند با درآمدهای صادرات نفت ایران در طول این مدت برابری کند.

Share/Save/Bookmark

جهت دريافت روزانه اخبار حديدنيوز، لطفا آدرس ايميل خود را وارد کنيد: