کد مطلب : 26508
پیشنهاد به وزیر کشاورزی برای تعیین نرخ تضمینی تخم‌مرغ
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۲۲
به گزارش حدیدنیوز، مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار گفت: اکنون که قیمت نهاده‌های تولید آزاد شده باید بازار محصولات پروتئینی مانند تخم‌مرغ نیز براساس عرضه و تقاضا تنظیم شود اما دولت وظیفه دارد قیمت تضمینی برای این محصولات مشخص کند.



هدایت اصغری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در جلسه اخیر مرغداران با وزیر جهاد کشاورزی پیشنهاد شد تا قیمت حداقلی برای تخم‌مرغ که همان قیمت خرید تضمینی است مشخص و اعلام شود تا هر زمان که مرغداران متضرر و مجبور شدند محصولشان را پایین‌تر از آن نرخ بفروشند دولت محصول را به قیمت تضمینی بخرد یا مابه‌التفاوت آن را پرداخت کند.



وی افزود: اگر بازار به دست عرضه و تقاضا بیفتد و دولت بتواند ضرر و زیان مقطعی مرغداران را هنگام ارزان شدن محصول جبران کند دیگر شاهد گران شدن تخم‌مرغ پس از ارزانی نخواهیم بود.



مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار گفت: با نهاده‌های مبادله‌ای باید هر شانه تخم‌مرغ در مرغداری حدود ۹۰۰۰ تومان فروخته شود که براساس قانون و با احتساب سود ۲۳ درصدی خرده فروشی، قیمت منطقی برای هر شانه تخم‌مرغ در بازار مصرف حدود ۱۱ هزار تومان خواهد بود این درحالی است که هم اکنون هر شانه تخم‌مرغ در مرغداری حدود ۷۰۰۰ تومان و در بازار مصرف حدود ۹۰۰۰ تومان فروخته می‌شود.



اصغری اظهار کرد:‌ یکی دیگر از پیشنهاداتی که در جلسه اخیر به وزیر جهاد کشاورزی داده شد این بود که بسترهای لازم برای صادرات ۱۵ هزار تنی تخم‌مرغ در هر ماه فراهم شود و دولت برای رسیدن به این میزان برای صادرکنندگان مشوق در نظر بگیرد اما از ابتدای امسال تاکنون حدود ۲۸ هزار تن تخم‌مرغ صادر شده که در هر ماه به ۵۰۰۰ تن هم نمی‌رسد.

Share/Save/Bookmark

جهت دريافت روزانه اخبار حديدنيوز، لطفا آدرس ايميل خود را وارد کنيد: