تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۱۶
قهرمانی تیم والیبال نوجوانان ایران در آسیا اتفاقی شیرین بود اما برخی مسائل در حاشیه این مسابقات پیش آمد که نمی توان فراموش کرد.
به گزارش حدیدنیوز به نقل از ایرنا، شاگردان ایرج مظفری در دیدار نهایی موفق شدند با نتیجه سه بر دو از سد چین بگذرند تا با کسب ششمین قهرمانی ایران در آسیا، برتری والیبالیست های نوجوانان کشورمان در سطح قاره کهن را به رخ بکشند.

محمدرضا داورزنی رییس فدراسیون والیبال پیش از این گفته بود که این دوره از رقابت ها آخرین میزبانی ایران در سطح آسیاست و از این به بعد کشورمان فقط رقابت های جهانی را برگزار خواهد کرد.

صعود تیم ملی والیبال ایران به لیگ جهانی نیز به معنای میزبانی ایران از تیم های بزرگ والیبال جهان است که تا چند ماه دیگر تحقق خواهد یافت. حال که قرار است آماده میزبانی از رقابت های معتبری چون لیگ جهانی شویم باید ایرادات برگزاری رقابت های آسیایی را رفع کنیم تا چنین مسائلی در رقابت های بین المللی رخ ندهد.

** وقتی میزبان بهترین می شود

در مراسم اهدای مدال ها و جام های تیم های برتر مسابقات نوجوانان آسیا، بر اساس قوانین تمام رقابت های معتبر، اسامی هفت بازیکن به عنوان بهترین های این دوره از رقابت ها اعلام شد.

جواد حکمتی به عنوان بهترین زننده سرویس، سهند الله وردیان به عنوان بهترین مدافع روی تور و اکبر ولایی به عنوان ارزشمندترین بازیکن این دوره از رقابت ها معرفی شدند تا تیم قهرمان سه نماینده در میان برتری بازیکنان مسابقات داشته باشد.

انتخاب ارزشمندترین بازیکن ملاک مشخص و روشنی ندارد اما شش مورد دیگر کاملا آماری است. به این معنا که بهترین مدافع روی تور یک دوره مسابقات باید بالاترین میانگین امتیازی را در میان تمام بازیکنان در این زمینه داشته باشد.

فهرست بهترین بازیکنان رقابت های نوجوانان آسیا بر اساس بولتن روزانه ای که کمیته VIS مسابقات ارائه داده است، حضور دو ایرانی در میان برترین های آسیا را زیر سوال می برد.

در میان برترین زنندگان سرویس این دوره از مسابقات تانگ چائو از چین با میانگین ۰.۴۴ رده نخست را در اختیار دارد و جواد حکمتی از ایران با میانگین ۰.۲۶ سوم است اما به عنوان بهترین زننده سرویس معرفی شده است.

در میان بهترین مدافعان روی تور هم ژانگ ژجیا از چین با میانگین ۱.۴۴ در رده اول ایستاده است و سهند الله وردیان با میانگین ۰.۸۷ در رده چهارم قرار دارد اما به عنوان بهترین بازیکن در این پست انتخاب شده است.

در واقع هیچ بازیکن ایرانی در میان بهترین های این دوره از رقابت ها نبود اما استفاده از امتیاز میزبانی حکمتی و الله وردیان را به این عناوین رساند.

درمسابقات قهرمانی جوانان آسیا هم که در ارومیه برگزار شد اسامی بهترین ها زمانی منتشر شد که مسابقه نهایی هنوز به پایان نرسیده بود و نام دو ایرانی در میان بهترین های قاره قرار داشت.

** قانون برای همه

اتفاقاتی که پس از صعود تیم ملی والیبال ایران به لیگ جهانی برای خبرنگاران و عکاسانی که فقط قصد انجام وظیفه خود را داشتند باعث شد ضرورت رعایت قوانین درباره نشست خبری و میکس زون پس از مسابقات بیش از پیش احساس شود.

پس از مسابقه با ژاپن، دبیر فدراسیون والیبال مدعی شد که این اتفاقات به دلیل عدم رعایت قوانین از سوی خبرنگاران به وجود آمده است.

اجرای کامل قوانین برای نخستین بار، آن هم در رقابت های مهمی چون لیگ جهانی بسیار دشوار است اما میزبانی مسابقات نوجوانان قهرمانی آسیا فرصتی برای تمرین این کار بود.

پس از پایان هر مسابقه ، بر اساس قانون نشست خبری سرمربیان و کاپیتان های دو تیم برگزار می شد و تمام خبرنگاران می توانستند برای طرح سوالات خود در این نشست حضور یابند اما اصرار خبرنگاران تلویزیونی برای مصاحبه اختصاصی با مربیان و بازیکنان آن هم در سالن و بلافاصله پس از پایان مسابقه فرصت برگزاری یک نشست خبری مفید و بدون دردسر را نمی داد.

جالب اینجا بود که مسئولان فدراسیون والیبال که پس از مسابقه ایران و ‍ژاپن خبرنگاران را متهم به عدم رعایت قانون می کردند این بار هیچ تلاشی برای برقراری نظم در این زمینه نداشتند و تازه پس از گذشت چند روز از آغاز این رقابت ها بود که بعد از اعتراضات مکرر خبرنگاران رسانه های نوشتاری و خبرگزاری ها به یاد اجرای قانون افتادند.

** لطفا سوال سخت نپرسید

اتفاق عجیب دیگر در رقابت های نوجوانان قهرمانی آسیا شرایط برخی از مترجمین تیم های شرکت کننده بود. برخی از این مترجمین با وجود تسلط به زبان انگلیسی، اطلاعات ابتدایی در زمینه والیبال و نحوه برگزاری مسابقات را نداشتند و به همین دلیل در ترجمه های سوالات خبرنگاران و پاسخ های مربیان و بازیکنان تیم های خارجی دچار مشکلات زیادی می شدند.

این موضوع در مورد مترجمان یکی دو تیم بسیار جالب تر بود. این مترجمین از خبرنگاران می خواستند سوالات ساده بپرسند چون نمی توانند سوالات پیچیده را ترجمه کنند!

** سکویی برای دیگران

در تمام مسابقات معتبر والیبال جهان، سکوهایی که برای تیم های برتر در نظر گرفته می شود برای قرار گرفتن بازیکنان است و بیش از آن جایی ندارد اما در ایران تعداد افرادی که علاقه دارند به روی سکو بروند به حدی زیاد است که باید سکویی اضافی برای آنها در نظر گرفت.

در مراسم اهدای مدال ها و جام های تیم های برتر رقابت های قهرمانی نوجوانان آسیا یک بار دیگر این اتفاق تکرار شد تا بازیکنان ایران برای پیدا کردن جایی برای ایستادن روی سکوی قهرمانی با مشکل مواجه شوند.

** منافع ملی را مسئولان فدراسیون تعریف می کنند

طرح مطالبی در خصوص بازیکنان صغرسنی در تیم جوانان ایران باعث شد مسئولان فدراسیون والیبال رسانه ها را متهم به اقدام علیه منافع ملی کنند. ظاهرا قرار است رسانه ها تنها مطالب مورد نظر مسئولین فدراسیون را منعکس کنند تا در راستای منافع ملی حرکت کرده باشند.

امیدواریم این بار مسئولان فدراسیون به جای متهم کردن دیگران، به فکر برطرف کردن نقاط ضعف خود باشند تا میزبان شایسته ای برای تیم های بزرگ جهان در لیگ جهانی باشیم. http://hadidnews.com/vdcj.yehfuqevosfzu.html
نام شما
آدرس ايميل شما