کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

با همکاری روسیه انجام می شود؛

تکمیل کریدور شمال - جنوب تا سال ۲۰۲۵ 

2 فروردين 1402 ساعت 10:00

«احسان خاندوزی» وزیر اقتصاد و دارایی جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با ریانووستی گفت: تهران امیدوار است که با همکاری روسیه تا سال ۲۰۲۵ شاهد تکمیل و راه اندازی کریدور حمل و نقل شمال-جنوب باشد.


به گزارش حدید نیوز، خاندوزی دراین مصاحبه تصریح کرد: امیدواریم پیش از پایان دوره دولت فعلی ایران شاهد تکمیل پروژه کریدور شمال - جنوب و افتتاح خطوط راه آهن باشیم.

وی گفت: ما در زمینه پروژه کریدور شمال به جنوب بسیار جدی هستیم و بسیار پیگیرانه این امور را پیگیری می کنیم.

خاندوزی اظهار داشت: ممکن است آمریکا علاقه ای به تبدیل ایران به یک گذرگاه راهبردی اقتصادی نداشته باشد اما ایران و روسیه بر این هدف اتفاق نظر دارند.

گذرگاه حمل و نقل بین المللی (ITC) «شمال-جنوب» مسیری چندوجهی از سن پترزبورگ به بندر بمبئی (هند) به طول هفت هزار و ۲۰۰ کیلومتر است. این کریدور جایگزینی برای مسیر دریایی کانال سوئز است که اروپا، کشورهای حوزه خلیج فارس و اقیانوس هند را به هم وصل می کند. سه مسیر این کریدور "شمال-جنوب" وجود دارد: ترانس خزر (با استفاده از راه آهن و بنادر) و دو مسیر غربی و شرقی (زمینی).

ریانووستی نوشت: در خاک ایران، بخش راه آهن آستارا - رشت در چارچوب کریدور "شمال - جنوب" ناتمام مانده است. روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان در حال آماده سازی یک توافقنامه بین دولتی برای ساخت این بخش هستند و قصد دارند در سال ۲۰۲۳ آن را منعقد کنند.

خاندوزی: با همکاری روسیه تا سال ۲۰۲۵ کریدور شمال-جنوب را راه‌اندازی می‌کنیم

احسان خاندوزی، در این گفت و گو همچنین گفت: ایران و روسیه خیلی پیشتر از آغاز تحریم ها علیه دو کشور در حوزه های مختلفی با یکدیگر تعاملات و تبادلات داشته اند.

وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه خوشحالیم که ایران و روسیه در مسئله سوآپ به همکاری عملی دست پیدا کرده اند، تصریح کرد: انگیزه بسیاری برای گسترش همکاری ایران و روسیه در حوزه انرژی های نو و تجدید پذیر و همچنین انرژی هسته ای صلح آمیز وجود دارد.

وی گفت: در ۱۱ ماه سال جاری ایرانی، صادرات به روسیه بیش از یک میلیون و ۲۷۷ هزار تن و واردات از روسیه حدود دو میلیون و ۸۷ هزار تن بوده است.

وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: اساسا آینده جهان آینده منطقه گرایی و چندقطبی خواهد بود نه یک‌جانبه‌گرایی در اقتصاد جهانی.

خاندوزی افزود: ما در حال کنار گذاشتن موانع بانکی و ارزی بین ایران و روسیه هستیم تا نیازی نباشد از سوئیفت و سایر پیام رسان های مالی از این دست استفاده کنیم.

وی همچنین گفت: ایران آمادگی کامل برای تقویت روابط اقتصادی با کشورهای منطقه را دارد و فرصت برای همکاری با عربستان سعودی نیز فراهم است.


کد مطلب: 37659

آدرس مطلب :
http://www.hadidnews.com/news/37659/تکمیل-کریدور-شمال-جنوب-سال-۲۰۲۵

حدید نیوز
  http://www.hadidnews.com