تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۱۴
هشدار در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید:

یک سوم کلاس‌های درس با بخاری گرم می‌شوند

آتش‌سوزی از سال ۱۳۷۶ تا سال گذشته منجر به مرگ دهها نفر وسوختگی بیش‌از ۵۰ دانش آموز شده است.
یک سوم کلاس‌های درس با بخاری گرم می‌شوند
به گزارش حدیدنیوز، علی‌رغم حوادث متعددی که طی سال‌های گذشته به دلیل استفاده نامناسب از بخاریهای نفتی و گازی در مدارس کشور رخ داده و زیان‌های مادی و بویژه جسمی غیرقابل جبران فراوانی برای دانش آموزان در پی داشته است؛ همچنان استفاده از بخاری‌های نفتی و گازی در مدارس که بسیار خطرناک است ادامه دارد. این درحالیست که مسئولان بارها وعده رفع این مشکل را داده بودند اما گویا هنوز این مشکل به قوت خود باقیست؛ بطوریکه رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با بیان اینکه سیستم گرمایشی یک سوم کلاس‌های درس با بخاری نفتی و گازی است، گفت: استفاده از این سیستم‌های گرمایشی از نظر آموزش‌و‌پرورش مردود است و خطر بزرگی برای دانش‌آموزان محسوب می‌شود.

این درحالیست که سال گذشته رییسی که معاون عمرانی وزارت آموزش‌وپرورش هم هست با تأکید بر اینکه در سنوات گذشته تمام بخاری‌های غیراستاندارد از فضاهای آموزشی حذف شده است، گفته بود: استفاده از بخاری غیر استاندارد در مدارس ممنوع است. مرتضی رییسی سال گذشته درباره سیستم گرمایشی مدارس کشور گفته بود: امسال هیچگونه مشکلی در ارتباط با تأمین اعتبار برای سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مدارس کشور وجود ندارد و اعتبار ویژه‌ای برای این بخش تحت عنوان استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مدارس در نظر گرفته شده است.

معاون عمرانی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه ۲۴میلیارد تومان اعتبار برای این بخش در مجلس مصوب شده است، تصریح کرد: تا کنون ۴۵ درصد این اعتبارات به مدارس کشور اختصاص داده شده و به استان‌ها ابلاغ شده است.

رییس سازمان نوسازی مدارس در پاییز سال گذشته همچنین گفته بود مدارس جدید مجهز به سیستم‌های گرمایشی حرارتی مرکزی هستند، به جز مدارس یک یا ۲ کلاسه روستایی که مجبور هستیم از بخاری نفتی کاربراتوری استاندارد در آنها استفاده کنیم. اما اظهارات جدید رییسی نشان می‌دهد که هنوز با استانداردهای مطلوب فاصله داریم.

مرتضی رئیسی، با اشاره به آمادگی مدارس از لحاظ تجهیزات ایمنی برای آغاز سال تحصیلی جدید، اظهار کرد: همه مدارس الزاما باید دارای سیستم اطفای حریق باشند. مدارسی که در گذشته احداث شده‌اند به این سامانه مجهز شده‌اند و مدارس جدیدالتاسیس نیز یا به سامانه مرکزی اطفای حریق مجهزند یا کپسول‌های اطفای حریق برای آنها خریداری شده است.

وی با تاکید بر اینکه شارژ به موقع این کپسول‌ها بسیار حائز اهمیت است، گفت: نظارت بر شارژ کپسول‌های اطفای حریق بر عهده مسئولان آموزش و پرورش و مدیران مدارس است و همه مدارس باید دارای سیستم اطفای حریق مجهز و استاندارد باشند. رئیسی عنوان کرد: مدیران مدارس موظفند تا قبل از بازگشایی مدارس در صورتی که تاریخ شارژ کپسول‌های اطفای حریق به اتمام رسیده، مجدد آن را شارژ کرده و در محل مناسب نصب کنند.

وی در ادامه گفت: امسال برای مناطق روستایی به ویژه مدارسی که دارای کلاس‌های کمتری هستند، سیستم‌های گرمایشی تابشی خریداری می‌شود که ۱۵ هزار دستگاه از این بخاری‌ها تا ۲ هفته آینده در بین استان‌ها توزیع می‌شود و ۳۰ هزار بخاری دیگر نیز خریداری شده که با اولویت مناطق سردسیر توزیع خواهد شد. رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور اظهار کرد: در صورتی که عملکرد خوبی از این دستگاه‌ها در گزارشات کارشناسی ارائه شود، با توجه به اینکه سیستم کاملا علمی است، در سال‌های آینده تعداد بیشتری از این دستگاه‌ها برای مدارس به ویژه مدارسی که حداکثر دارای سه کلاس هستند، خریداری خواهد شد.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات فعلی در بحث سیستم‌های گرمایشی مدارس تامین و نگهداری‌ آنهاست، گفت: در حال حاضر سیستم گرمایشی یک سوم از کلاس‌های درسی از طریق بخاری‌های نفتی کاربراتوری و یا گازی تامین می‌شود که از نظر وزارت آموزش‌و‌پرورش هر دوی این سیستم‌ها مردود است و خطری بزرگ برای دانش‌آموزان محسوب می‌شود، ضمن آنکه استفاده از بخاری‌های گازی نه تنها در کلاس‌های درس بلکه در اماکن عمومی نیز ممنوع است.

رئیسی گفت: بر اساس قانونی که در سال جاری مصوب شده، وزارت نفت از طریق شرکت گاز موظف است به ازای مصرف هر مترمکعب گاز طبیعی (۱۰۰ ریال) به عنوان عوارض از مشترکین دریافت و پس از واریز به خزانه‌داری کل کشور، عین وجوه دریافتی صرفا برای احداث تاسیسات و خطوط لوله گازرسانی به شهرها و روستاها با اولویت مناطق سردسیر، نفت‌خیز، گازخیز و استان‌هایی که برخورداری آنها از گاز کمتر از متوسط کشور است، هزینه شود. بر اساس این قانون، این منابع به عنوان درآمد شرکت گاز محسوب نمی‌شود و مالیاتی هم به آن تعلق نمی‌گیرد که بر همین اساس ۲۰۰۰ میلیارد ریال متناسب با وصولی‌ها از منابع حاصل برای تامین و استانداردسازی سامانه گرمایشی مدارس با اولویت مدارس روستاها به وزارت آموزش و پرورش (سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور) اختصاص می‌یابد.

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور تاکید کرد: چنانچه ردیف ویژه‌ای که برای سیستم‌های گرمایشی مدارس در مجلس به تصویب رسیده و درآمد حاصل از قانون مصوب شده برای شرکت گاز به موقع در اختیار سازمان نوسازی قرار بگیرد، قطعا در زمان مناسب نسبت به ایمن‌سازی سیستم‌های گرمایشی، کلاس‌های درس به ویژه کلاس‌هایی که سیستم آنها بخاری نفتی و یا گازی است، اقدام خواهیم کرد.

**مروری بر حوادث آتش سوزی در مدارس

آتش‌سوزی در مدارس ایران از سال ۱۳۷۶ تا سال گذشته منجر به مرگ دهها دانش‌آموز و معلم و سوختگی بیش‌از ۵۰ دانش آموز شده است. استفاده از بخاری نفتی و سیستم‌های گرمایشی غیراستاندارد در مدارس کشور عامل اصلی این حوادث بوده است. بسیاری از مناطق کشور در حال حاضر فاقد سیستم‌های گرمایشی مناسب هستند، به طوریکه از ۵۰۰ هزار کلاس درس کشور ۳۰ درصد یعنی ۱۵۰ هزار کلاس همچنان از بخاری نفتی که گفته می‌شود استاندارد هست استفاده می‌کنند.

شفت گیلان: ۱۸ بهمن۱۳۷۶ساعت ۱۱صبح بر اثر وزش باد شدید و طوفانی بودن هوا بخاری کلاس دوم یکی از مدارس شهرستان شفت گیلان آتش گرفت و منجر به آتش سوزی کلاس شد. با فداکاری حسن امیدزاده، دانش آموزان نجات یافتند اما خودش دچار سوختگی شدید شد و پس از تحمل ۱۵ سال درد و رنج ناشی از سوختگی، تیرماه سال گذشته در سن ۵۸ سالگی درگذشت.

سفیلان: آبان ماه ۱۳۸۳ حادثه ای دیگر در روستای محروم سفیلان در لردگان استان چهارمحال بختیاری رخ می‌دهد. ساعت ۱۰صبح بخاری کلاس دچار آتش سوزی می‌شود و ۱۳ دانش‌آموز با درصد‌های متفاوت دچار سوختگی می‌شوند. در این آتش‌سوزی معلم مدرسه جان خود را از دست داد و دانش‌آموزان با درصد‌های متفاوت سوختگی با چهره‌ای متفاوت شده، هنوز بعد از سال‌ها صحنه‌های آن حادثه را به یاد دارند.

درودزن: دانش‌آموزان کلاس دوم دبستان در کلاسی در مدرسه شهید رحیمی«درودزن» در آذرماه سال ۸۵ شاهد سرنگون شدن بخاری بودند. ۸ دانش‌آموز در این حادثه دچار سوختگی شدید از ناحیه سر و دست شدند. این خبر تا ۱۵روز رسانه‌ای نمی‌شود تا آنکه رییس سازمان بازرسی کل کشور در جلسه ای با حضور کارشناسان مسئول واحدهای ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان آموزش‌و‌پرورش استان‌‏های کشور، پرده از ماجرای آن آتش‌سوزی برمی‌دارد.

سیستان و بلوچستان: بر اثر وقوع آتش‌سوزی در یک خوابگاه شبانه‌روزی دانش‌آموزی در سیستان‌و‌بلوچستان در روز ۱۶ آبان ماه ۸۹، یک دانش‌آموز جان خود را از دست داد. این حادثه در منطقه «چاه رحمان» در ۱۸۵ کیلومتری زاهدان به وقوع پیوست. در زمان وقوع حادثه ۶۷ دانش‌آموز در خوابگاه حضور داشتند که با کمک اهالی محل و معلمان از محل حادثه دیده خارج شدند، اما یک دانش‌آموز ۱۳ ساله در این آتش‌سوزی جان خود را از دست داد. علت واقعی این حادثه هیچگاه مشخص نشد.

چابهار: ساعت ۶ صبح روز چهارم آبان ماه سال ۹۰، آتش‌سوزی در دبیرستان شبانه روزی وابسته به دانشگاه چابهار منجر به مرگ دو دانش آموز و سوختگی شدید سه دانش‌آموز دیگر شد. این آتش‌سوزی به دلیل اتصالی سیم‌های برق خوابگاه دانش آموزان رخ داد. متاسفانه معالجات در مورد دو نفر از مصدومان حادثه موثر واقع نشد و متعاقبا دو نفر دیگر بر اثر شدت سوختگی جان باختند و به این ترتیب تعداد قربانیان این سانحه دلخراش به ۴ نفر رسید. نکته تاسف بار اینکه آتش‌سوزی در دبیرستان مخصوص پرورش دانش‌آموزان نخبه چابهار رخ داده و چهار نفر از بهترین دانش‌آموزان این دبیرستان در آتش بی‌تدبیری و اهمال مدیران از دست رفتند.

شین‌آباد: ساعت ۸ صبح چهارشنبه ۱۵ آذر سال ۹۱، کلاس ۴۵ نفره مدرسه ابتدایی دخترانه شین‌آباد که ۸ نفر غایب داشت دچار سانحه شد. سرایدار مدرسه سعی در روشن کردن بخاری نفتی داشت اما غیر‌استاندارد بودن بخاری، منجر به خام‌سوزی نفت و آتش گرفتن کلاس درس شین‌آباد و سوختگی ۲۸ دانش‌آموز و فوت یکی از دانش آموزان این کلاس، سیران یگانه شد. این حادثه به دلیل تعداد بیشتر حادثه دیدگان که اغلب دچار سوختگی‌های شدیدی شده بودند بیش‌از حوادث گذشته مورد توجه قرار گرفت؛ ضمن اینکه تکرار آن نیز سوال برانگیز بود. با این وجود وزیر آموزش‌و‌پرورش وقت نیز همچون اسلاف خود در این زمینه پاسخگو نبود. http://hadidnews.com/vdccimqi.2bq048laa2.html
منبع : مردم سالاری
نام شما
آدرس ايميل شما